Jak odczytywać sygnały organizmu?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzęsto bagatelizujemy objawy, które bywają początkiem choroby. Wydają nam się błahe, nie wiążemy ich z żadnymi znanymi dolegliwościami, chociaż nasz organizm wysyła nam znaki, że dzieje się coś niepokojącego. Warto więc uważnie przyjrzeć się temu, co się dzieje, zmienić tryb życia lub poszukać pomocy specjalisty.
Brak apetytu
Przyczyny niechęci do jedzenia bywają różne. Dzieje się tak na skutek niedoboru żelaza lub witaminy B 12. Wpływ na to może mieć również niekorzystna zmiana zawartości składników mineralnych we krwi np. zbyt duża ilość wapnia.
Brak apetytu może również sygnalizować początek zapalenia wątroby. Jeżeli schorzenia wątroby zostały już zdiagnozowane, to być może oznacza to pogorszenie stanu zdrowia. Brak apetytu występuje także w chorobach żołądka, chorobie nadnerczy oraz niewydolności nerek. Cukrzycy, stroniący od jedzenia, powinni sprawdzić poziom cukru we krwi, gdyż może to sygnalizować jego podwyższenie. Do zmniejszenia łaknienie przyczyniają się także niektóre leki oraz alkohol i narkotyki.
Niechęć do jedzenia bywa także spowodowana problemami natury psychicznej. Bardzo niekorzystnie działa tutaj stres. Czujni powinni być rodzice dziewcząt, zwłaszcza w okresie dojrzewania, aby nie przeoczyć poważnej choroby, z jaką często zmagają się nastolatki, czyli śmiertelnie groźnej anoreksji.
Niepohamowana chęć jedzenia
Zazwyczaj ogromny apetyt wiąże się z problemami psychicznymi. Może to być spowodowane tłumieniem uczuć na skutek stresu lub przykrych przeżyć doznanych w dzieciństwie. Czasami żarłoczność wynika z chęci odreagowania ukrytych popędów. Może być także przyczyną nadczynności tarczycy oraz oznaczać nadmierne wytwarzanie insuliny.
Wzmożone pragnienie
Jesteśmy spragnieni, gdy tracimy płyny na skutek biegunki, wymiotów czy intensywnego pocenia się. Wtedy konieczne jest uzupełnienie strat. Zbyt duże pragnienie może być jednak oznaką początków cukrzycy, dlatego w przypadku zauważenia tego objawu, należy zasięgnąć porady lekarza i wykonać odpowiednie badania. Ciągłe uczucie pragnienia towarzyszy także rzadko występującej chorobie- moczówce prostej, która charakteryzuje się także częstym oddawaniem moczu.
Brak pragnienia
Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Może być jednak tak, że w określonych porach dnia albo bardzo chce nam się pić, albo wręcz przeciwnie, nie odczuwamy pragnienia. Osoby cierpiące na zaparcie powinny starać się w porze przedpołudniowej wypijać od dwóch do sześciu szklanek wody zwykłej, mineralnej lub soków warzywnych.
Utrata kilogramów
Nikogo nie dziwi spadek masy ciała, jeżeli stosujemy diety odchudzające pod okiem dietetyka. W przeciwnym razie, powinniśmy się niepokoić. Chudnięcie następuje w wyniku głodówek. Jego przyczyną może być także niedostateczne wchłanianie przez jelito. W przypadku niewłaściwej ilości enzymów trawiennych żołądka, wątroby czy trzustki lub po operacji żołądka niedostatecznie pozyskiwane są składniki spożytego jedzenia. Dzieje się tak również na skutek zwiększonego zapotrzebowania organizmu na pokarm w nadczynności tarczycy czy w schorzeniach nowotworowych.
Zwiększenie masy ciała
Zazwyczaj nabieramy masy ze względu na objadanie się. Spożywanie wysokokalorycznych produktów, złe nawyki żywieniowe wpływają na tycie. Może mieć ono także podłoże hormonalne na skutek niedoczynności tarczycy czy jajników, a także nadczynności przedniego płata przysadki mózgowej, kory nadnerczy czy komórek wyspowych trzustki.
Przemęczenie
Jesteśmy zmęczeni z powodu przepracowania, bez względu na to czy pracujemy psychicznie czy fizycznie. Przemęczenie spowodowane stresem, ciągłym napięciem jest bardzo niebezpieczne, gdyż może być syndrom depresji. Inne przyczyny to zaburzenia przemiany materii, zaburzenia hormonalne, infekcje, zatrucia czy choroby nowotworowe.
Bezsenność
Głównymi przyczynami problemów ze snem są przykre doznania, stres, napięcie, kłopoty w domu, pracy czy intensywne przeżycia w ciągu dnia albo osobiste predyspozycje. Może jednak wiązać się ono także z niewydolnością serca i chronicznymi chorobami dróg oddechowych. Sprawiające ból wrzody dwunastnicy budzą chorego w nocy, przerywając mu sen. Jednak po zdiagnozowaniu przyczyn na tle organicznym i wyleczeniu ich, problem mija. Trudniej jest z przyczynami o podłożu psychicznym. Bezsenność często występuje na skutek przekwitania, w tym wypadku stosuje się właściwą terapię.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze