Nawadnianie organizmu
ALICJA • dawno temuIntensywny trening zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę i składniki mineralne. W przypadku ich nieuzupełnienia, może dojść do odwodnienia organizmu. Ważna jest nie tylko ilość wypijanych płynów, ale także ich jakość. Co pić a czego nie pić podczas aktywności fizycznej?
Woda mineralna
Podstawowym płynem spożywanym w czasie ćwiczeń fizycznych jest woda. Najlepiej pić chłodną (ale nie zimną) wodę niegazowaną. Jednak sama woda nie wystarczy. Zawiera zbyt mało soli mineralnych oraz węglowodanów, które tracimy wprawiając mięśnie w ruch.
Napoje izotoniczne
Dobrym rozwiązaniem problemu nawodnienia organizmu i dostarczenia mu odpowiednich związków, jest picie napoi izotonicznych. To najszybszy sposób uzupełnienia niedoboru witamin i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów regulują one stężenie glukozy we krwi. Warto wiedzieć, że podczas intensywnych ćwiczeń organizm spala cukry a nie tłuszcze. Pokłady tkanki tłuszczowej zostają naruszone dopiero po ćwiczeniach, gdy uaktywnia się hormon wzrostu mięśni.
Czego nie pić?
Unikaj soków owocowych, gdyż podczas treningu mogą zaburzyć pracę układu trawiennego. Należy wystrzegać się także napoi gazowanych. Powodują wzdęcia, obciążają przeponę i zbyt szybko gaszą pragnienie, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczenia zbyt małej ilości wody do organizmu. Napoje energetyczne również nie są wskazane. Zawierają duże ilości kofeiny, która pobudza na krótko, a gdy przestanie działać uczucie zmęczenia jest jeszcze większe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze