Zawał u kobiet
BEATKA • dawno temuObjawy zawału u kobiet różnią się od symptomów zwiastujących wystąpienie zawału u mężczyzn. Kobiety mogą odczuwać pewne dolegliwości szczególnie rano, dopiero po przebudzeniu. Oznaki zwiastujące, że w organizmie dzieje się coś złego to ból brzucha (zwłaszcza górnej jego części), odbijanie, nudności, wymioty, ogólne zmęczenie, nierówny rytm serca, ból karku, ból obejmujący krtań i okolice, duszność w klatce piersiowej, uczucie zimna oraz pot na czole i nad górną wargą. Zadbaj o zdrowe serce.
Objawy zawału u kobiety
Wymienione objawy nie muszą od razu oznaczać zawału. Niemniej jednak należy udać się do lekarza, w celu przebadania się i postawienia diagnozy. Bóle klatki piersiowej zwiastują chorobę niedokrwienną serca, zator tętnicy płucnej lub tętniaka. Dolegliwości związane z klatką piersiową to tępe, rozpierające, ściskające, duszące, palące, rwące bóle. Pojawiają się pod wpływem nadmiernego i długotrwałego stresu (którego przyczyną jest stresująca praca, szybki styl życia). Mogą też powstać w trakcie jedzenia posiłku lub w czasie zmiennej aury.
Bóle w klatce piersiowej lokalizowane są za mostkiem, ewentualnie po lewej stronie. Niekiedy ból jest promieniujący i obejmuje lewy bark, ramię, łokieć, dłoń, gardło, szczęki, palce. Ból nie jest jedynym objawem choroby. Pacjent może zamiast niego narzekać na duszność i nadmierny ciężar przygniatający klatkę piersiową. O zbliżającym się zawale świadczą niespodziewane dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, pojawiające się podczas spoczynku lub w trakcie nocy. U kobiet objaw ten występuje bardzo rzadko, częściej charakteryzuje zawał u mężczyzn. Kobiety mogą nawet nie odczuwać bólu.
Kolejny objaw to przyspieszone i nieregularne kołatanie serca. Nierówna praca serca występuje też przy chorobie niedokrwiennej serca, wadach zastawek, nadciśnieniu tętniczym, nadczynności tarczycy i infekcjach. Osoby przed zawałem mogą narzekać też na duszność. Duszność jest objawem również niewydolności serca lub dławicy piersiowej. Panie odczuwają pieczenie w „dołku”, bóle mięśni. Narzekają na ogólne osłabienie organizmu, w tym na zmęczenie i wyczerpanie.
Zawał powoduje śmierć przez uduszenie. Największe ryzyko zawału występuje u kobiet bardzo młodych lub starszych. Dla kobiet młodych zawał jest szokiem i zaskoczeniem. W medycynie doszło do wyodrębnienia kobiecej kardiologii. Nietypowe objawy kobiecego zawału opisano jako zespół X. Niestety, panie często są same sobie winne. Pierwsze objawy problemów zdrowotnych są zwykle lekceważone. Kobiecy zawał wywołuje inne objawy (np. bóle stawów) niż męski, dlatego lekarze czasami przegapiają chorobę i diagnozują ją jako np. grypę.
Ratunek po zawale
Kobiety, u których doszło do zawału muszą jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Przez pierwsze trzy godziny zator w tętnicy można próbować zlikwidować za pomocą leków. Po tym czasie pomocne będą jedynie metody inwazyjne, np. angioplastyka, czyli udrożnienie. Po angioplastyce można wstawić stent, uniemożliwiający powstanie kolejnych zatorów.
W celach profilaktycznych lekarze zalecają wprowadzenie zdrowego stylu życia, który ma większe znaczenie niż branie tabletek. Na zawał pracujemy sami. Oczywiście są osoby obciążone genetycznie, jednak to nie chorobę się dziedziczy, a skłonności do niej. Osoby znajdujące się w grupie zagrożenia zawałem to osoby prowadzące siedzący tryb życia, uzależnione od papierosów, żyjące w stresie i mające problem z cholesterolem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze