Stosowanie nici wydłuża życie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPonad 90% Polaków ma próchnicę. Bakterie znajdujące się w resztkach jedzenia osłabiają szkliwo, co wpływa na powstanie ubytków. Najbardziej zagrożone ich wystąpieniem są przestrzenie między zębami, gdyż są to miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczce. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku są nici dentystyczne.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że już po 10 minutach odskończenia posiłku bakterie kwasotwórcze znajdujące się wprzestrzeniach między zębami wytwarzają nalot, zwany płytką nazębną.Wpływa to na obniżenie pH w ustach, co prowadzi do demineralizacjiszkliwa, a także powoduje zapalenie dziąseł oraz powstawanie kamienianazębnego.
Aby właściwie oczyścić przestrzenie między zębami, nie wystarczyszczoteczka, konieczne są nici dentystyczne. Niestety, Polacy ich nieużywają.
— Stomatolog podczas wizyty kontrolnej widzi, czy zęby są regularnienitkowane czy też nie. Gdy nie nitkujemy zębów, bardzo często wmiejscach ich styku tworzą się przebarwienia lub ubytki. W szczelinachzalega nieraz kamień, dziąsła są zaczerwienione. To wszystko odbijasię negatywnie na stanie zdrowia całej jamy ustnej. – przestrzega drn. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego StowarzyszeniaImplantologicznego, właściciel Duda Clinic.
Jako przyczyny zaniechania tego obowiązku Polacy podają brak czasu oraz trudności dotyczące wyboru właściwych nici. Zdaniem niektórych jedzenie między zębami w ogóle im się nie gromadzi.
Badania wykazują, że stosowanie nici dentystycznych może wydłużyćżycie nawet o sześć lat. Dzieje się tak dzięki usunięciu bakterii,które odpowiadają za choroby układu krążenia. Zły stan dziąsełzwiększa także ryzyko raka trzustki.
— Przyczyną większości chorób przyzębia są bakterie zawarte wzłogach nazębnych. Jednakże stosując nici dentystyczne, dokładnieusuwamy złogi oraz bakterie, a to minimalizuje choroby dziąseł. –tłumaczy dr Mariusz Duda.
Stosowanie nici chroni także przed paradontozą, która wiąże się zutratą zębów. Specjaliści zachęcają więc do nitkowania zębów przez3–5 minut, ale nawet minuta dziennie przynosi korzyści. Czynność tępowinno się wykonać przed szczotkowaniem zębów.
Do nitkowania namawia dr Mariusz Duda, który wyjaśnia, w jaki sposób należy to robić: — To naprawdę nie jest trudne. Wystarczy oderwać ok. 40–50-centymetrowy kawałek nici dentystycznej, owinąć go między palcami wskazującymi obu dłoni. Między palcami powinniśmy zostawić kilka centymetrów przerwy. I teraz właśnie tę nić, która jest między palcami wsuwamy między zęby i poruszamy nią w przód i w tył od dziąsła do krawędzi zęba. Przy następnych zębach powinniśmy używać świeżego kawałka nici. Wystarczy zużyty kawałek nawinąć na palec jednej dłoni i jednocześnie odwinąć tyle samo nici z drugiej dłoni.
Używaj nici codziennie, a efektami będziesz cieszyć się bardzo długo.Jeżeli nie wiesz, jakie nici stosować, poradź się swojego stomatologa.Do wyboru masz zwykłe, woskowane i z fluorem. Nie zrażaj się, jeżelipojawi się ból czy krwawienie z dziąseł, gdyż po kilku dniach powinnyminąć.
Źródło: informacja prasowa Joanna Opas dla Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze