Znaczenie imion
KAROLINA • dawno temuZastanawiałaś się kiedyś, dlaczego posiadasz takie, a nie inne cechy charakteru? Pewnie nieraz przeszkadzały ci w życiu twoja niecierpliwość, roztrzepanie albo skłonność do konfliktu. Bez wątpienia cechy te nie tylko utrudniają życie tobie, lecz również osobom z najbliższego otoczenia. Znacznie trudniej jest stworzyć chociażby szczęśliwe małżeństwo z osobą ze skłonnościami do narzekania bądź mającą chorobliwie niską samoocenę. Przyczyn tego, jakimi typami charakterologicznymi jesteśmy jest wskazywanych wiele, jednakże wydaje się, że trudno jest podać ostateczny pogląd na ten temat. Część z nas mówi o wpływie cech dziedziczonych przez naszych przodków i doszukuje się nieraz na siłę podobieństwa w zachowaniu krewnych. Inni natomiast wskazują na wychowanie jako element bezsprzecznie kształtujący naszą osobowość. Odmienny pogląd dzielą osoby sądzące, że nasze życie zapisane jest w gwiazdach i niezwykle ważnym elementem osobowości jest znak zodiaku. Wskazać można jeszcze jedną przyczynę posiadania przez nas takich, a nie innych cech charakteru. Jest nią nic innego jak imię, które nosimy i jakim posługujemy się na co dzień. Jeżeli jesteś ciekawa, co oznacza twoje imię albo dlaczego jest ono takie ważne w naszym życiu, przeczytaj poniższy artykuł.
Historia imion
Historia imion jest tak długa, jak długo mamy do czynienia z dziejami ludzkości. Nie oznacza to jednak tego, że nic w czasie jej trwania się nie zmieniło. Wręcz przeciwnie, co rusz mamy do czynienia z nową modą nazewniczą, która za klika lat będzie skutkowała pojawieniem się w klasie naszego dziecka dziesięciu dziewczynek o imieniu Maja albo Oliwia. Nie należy jednak dziwić się temu zjawisku, bowiem jest ono jak najbardziej normalne i z czasem przeminie. Jest ono bezpośrednim odbiciem czasów, w jakich żyjemy i zachodzących wówczas przemian. Okazuje się bowiem, że kiedy zaczęliśmy wyjeżdżać na Zachód, a zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, pojawiły się u nas imiona typowo brytyjskie albo przynajmniej takie, które posiadają międzynarodowe brzmienie. Warto jednak sięgnąć do czasów trochę bardziej odległych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podczas chrztu możliwy był wybór wyłącznie imion świętych. Chodziło przede wszystkim o to, że dane dziecko po chrzcie oddawane było pod pieczę świętej Magdalenie albo świętej Karolinie. Co więcej, zwracano wówczas uwagę na znaczenie imion świętych i ich życiorys, który był świadectwem posiadanych przez nich cech.
Co znaczą imiona?
Co ciekawe, dopiero zastanawiając się, jakie imię dla dziecka byśmy nadali, zaczynamy docierać do znaczenia imieniawłasnego. W czasach, gdy dużą popularnością cieszyły się imiona słowiańskie, a więc bliskie naszemu językowi, znacznie łatwiej było określić znaczenie danego imienia. I tak imię Radosław nie znaczyło nic innego, jak sławiący radość, a Stanisława to kobieta ustanawiająca sławę. Zaznaczyć należy, że nadawanie takich imion miało charakter życzeniowy, co oznacza, że rodzice chcieli, aby ich dziecko posiadało zawarte w imieniu cechy. Dziś coraz trudniej jest rozszyfrować, jakie jest prawdziwe znaczenie imion, bo słowiańskie nazewnictwo zostało wyparte przez obce wpływy. Trudno jest powiedzieć, co oznacza imię Karol albo Allan bez sięgnięcia do specjalnej księgi imion. Coraz częściej zamiast znaczeniem danego imienia kierujemy się jego brzmieniem, posiadaniem zbliżonych odpowiedników w językach obcych albo odpowiednim dopasowaniem do nazwiska.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze