5 sposobów na bezpieczeństwo seniora w domu
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuPłatna współpraca z marką Comarch
Seniorzy chcą jak najdłużej pozostać samodzielni. I słusznie, bo w ten sposób ich życie nie staje się monotonne i pozbawione sensu. Mimo własnych problemów i pojawiających się ograniczeń nadal troszczą się o dzieci i wnuki. W jesieni życia przychodzi jednak moment, kiedy trzeba dać się sobą zaopiekować. I nie chodzi o całodobową opiekę, o ile nie ma takiej potrzeby, ale o drobne ułatwienia i wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w domu. O czym więc należy pamiętać? Podpowiadamy!
1. Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń
Osoby starsze mają często problemy z poruszaniem się, równowagą i koordynacją. Często też wstają w nocy, by pójść do toalety. Kiedy mieszkanie nie jest właściwie oświetlone, łatwo o wypadek. Dlatego też warto zainstalować dodatkowe lampy na korytarzach, zakrętach czy na schodach. Idealnie, gdyby posiadały czujnik ruchu. Bardzo ważna jest też lampka nocna przy łóżku z łatwym dostępem do włącznika.
Za zgodą seniora zmieńmy ustawienie mebli w taki sposób, aby po mieszkaniu można było swobodnie się poruszać. Można też zamontować specjalne zabezpieczenia na rogach stołów i blatów.
2. Zabezpiecz dywany i dywaniki
Zwróćcie uwagę na podłogi. Czy są śliskie? Czy dywany się nie przesuwają? W razie potrzeby dokonajcie istotnych zmian. Niekiedy wystarczy podklejenie dywanów taśmą antypoślizgową.
W kuchni i łazience, czyli tam, gdzie łatwiej o potknięcie na mokrej posadzce, warto zamontować maty antypoślizgowe.
3. Opaska Życia
To jeden z bardziej innowacyjnych sposobów na ochronę seniora. Kupując specjalną opaskę firmy Comarch, możemy być o niego spokojni. Dlaczego? Jeśli wydarzy się coś niepokojącego, senior może szybko nawiązać połączenie alarmowe. Wystarczy, że naciśnie przycisk SOS (oznaczony również językiem Braille'a). W zintegrowanej z produktem aplikacji mobilnej możemy śledzić położenie opaski. A tam, gdzie ona, tam i nasz bliski. Lokalizacja aktualizowana jest co 15 min.
Z poziomu dedykowanej aplikacji możemy również czuwać nad stanem zdrowia i aktywnością seniora: mobilny opiekun mierzy tętno za pomocą czujnika optycznego, a także zlicza kroki. Aplikacja jest zupełnie darmowa i dostępna do pobrania z Google Play i AppStore.
Choć telefony komórkowe są dziś powszechne, osoby starsze nierzadko mają z ich obsługą kłopot. Zniknie on dzięki opasce, która pozwala na szybkie połączenie z osobą kontaktową.
Co ważne, „bransoletka” dobrze się prezentuje. Jest lekka i wygodna. Pozwala zadbać o bezpieczeństwo bliskich i otoczyć ich kompleksową opieką nawet na odległość.
4. Wszystko pod ręką
Dobrym pomysłem jest stworzenie miejsca, w którym osoba starsza będzie miała wszystko pod ręką, zwłaszcza leki, okulary, kosmetyki, ale też ulubione książki lub krzyżówki.
Przy okazji odwiedzin warto pytać, czy nie potrzebuje czegoś konkretnego. Może bliski chciałby coś, co schowane jest głęboko w szafie lub przechowywane jest na górnych półkach mebli?
Te same zasady dotyczą kuchni i spiżarni. Wszystkie podstawowe produkty najlepiej jest mieć w zasięgu ręki. Wszystko po to, aby ograniczyć konieczność sięgania po coś z wyższych półek lub schylania się. Im mniej potencjalnie niebezpiecznych ruchów, tym lepiej.
5. Ochrona przeciwpożarowa
O ile to możliwe, warto rozważyć wymianę kuchenki i piekarnika na urządzenia z funkcją automatycznego wyłączania. Zwiększy to bezpieczeństwo seniora.
Dobrym pomysłem jest również instalacja detektora dymu i ognia. Ale uwaga: to na nas, opiekunach, spoczywa obowiązek regularnego sprawdzania stanu baterii.
Ważne jest, aby nasza opieka nad starszą osobą była pełna empatii. Nie ograniczajmy bliskich we wszystkim i nie zabierajmy im szansy na samodzielne życie. Nie róbmy niczego, czego nie życzy sobie senior. I pamiętajmy o podstawach: serdeczności, uważności i trosce.
Płatna współpraca z marką Comarch
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze