Czy podawać dzieciom słodycze?
PATRYCJA • dawno temuSłodycze to niezwykle intratny interes. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrafią stracić dla nich głowę. Agencje reklamowe prześcigają się w reklamach słodyczy z udziałem ulubionych bohaterów z bajek. Tak znęcone dziecko z pewnością będzie maltretować rodzica dopóty, dopóki ten mu nie kupi upatrzonej słodkości. Niestety, większość reklamowanych przysmaków to produkty niezdrowe a zbytnie objadanie się słodyczami może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Czy podawać dzieciom słodycze? A jeśli tak, to jakie?
Ograniczenie słodyczy
Całkowite odmówienie słodyczy przedszkolakowi to błąd. Dziecko nie będzie jadło przy mamie ulubionych batoników, ale z pewnością nie odmówi ich sobie w szkole. Całkowity zakaz jedzenia słodyczy spowoduje tylko jedzenie ich po kryjomu i okłamywanie rodziców. Lepiej jest wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy i ograniczyć ich ilość. Ponadto dobrze jest wyselekcjonować z całej gamy słodyczy te, które szkodzą najmniej.
Zamiast słodyczy – owoce
Owoce mogą być dobrym substytutem czekoladek, ale zamieniane od czasu do czasu. Całkowita zamiana słodyczy na owoce szybko wyjdzie na jaw i dziecko się zbuntuje. Suszone owoce, takie jak np. suszone śliwki, morele, jabłka czy rodzynki są odpowiednie dla otyłych dzieci. Można podawać im również ciasteczka owsiane z małą ilością cukru lub miodu.
Uwielbiane galaretki
Większość dzieci uwielbia galaretki i żelki. Najzdrowsze są te, które przygotujemy same w domu z soków owocowych zagęszczonych żelatyną wieprzową. Można do nich dodać owoce i bitą śmietanę. Galaretki, które są kupowane zawierają dużo sztucznych barwników, które mogą powodować alergie.
Jakie słodycze podawać dzieciom?
- Kruche ciasteczka półsłodkie lub owsiane.
- Ciasto drożdżowe z sokiem owocowym.
- Jogurt z owocami.
- Pieczone jabłka z lodami waniliowymi.
Zastrzeżenia co do słodyczy
Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że cukier, sztuczne barwniki i konserwanty, które są dodawane do słodyczy mogą powodować problemy z koncentracją, próchnicę, nadpobudliwość oraz wahania nastrojów. Nie wspominając już o nadwadze.
Aby uchronić nasze pociechy przed popsutymi ząbkami, dziecko po zjedzeniu czegoś słodkiego powinno umyć ząbki lub chociaż je przepłukać wodą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze