Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań
KIRA • dawno temuCałkiem niedawno pisaliśmy o tym, że "Ruch Antyszczepionkowy" - rodzice, którzy sprzeciwiają się szczepieniom małych dzieci — jest u nas jeszcze znacznie mniej widoczny, niż w USA. Okazuje się jednak niestety, że pogląd o szkodliwości szczepień ochronnych rozprzestrzenia się w Polsce równie szybko, co na zachodzie.
W Poznaniu już w pierwszym kwartale 2010r. prawie 80 matek nie pozwoliło zaszczepić dzieci. Rok temu takich odmów było 101, w ciągu całego roku 2006 zaś jedynie 10.
Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci?
Czasami jako powód podawane są przekonania religijne, jednak rozmowa zazwyczaj wskazuje na to samo, w większości przypadków, źródło decyzji: fora internetowe. Podawane na nich informacje sprawiają, że rodzice zaczynają bać się ciężkich powikłań, alergii, a nawet śmierci dziecka po podanej szczepionce.
Co gorsza zaś, błędne informacje na temat skutków ubocznych stosowanych u dzieci środków przedstawiane są w internecie w taki sposób, aby sugerować, że środowisko medyczne celowo zataja dane dotyczące komplikacji wywołanych szczepionkami. Dlatego niektóre matki w ogóle nie konsultują swoich decyzji z lekarzem, a do szpitala przychodzą już z podpisanym oświadczeniem woli dotyczącym nie szczepienia dziecka w pierwszych dobach życia.
Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, powiedział w wywiadzie dla Rynku Zdrowia:
Rodzice powinni mieć klarowną informację, jak działają szczepionki oraz o ewentualnych powikłaniach, które mogą wystąpić. Zamiast tego na forach internetowych krążą informacje o obecności śladów rtęci w szczepionkach, ich wpływie na powstawanie autyzmu itd.
Jak dodał, środowisko medyczne powinno jak najszybciej "podjąć rękawicę" i przedstawić rodzicom wyniki rzetelnych badań zarówno nad samymi szczepionkami, jak też i nad populacyjną zasadnością ich stosowania. Jak bowiem przypominają specjaliści i epidemiolodzy — im więcej dzieci nie zaszczepionych, a więc podatnych na zakażenie, tym większa realna groźba epidemii, np. odry czy krztuśca.
źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze