Prawda na temat prostowania zębów
DANUTA CAPIGA • dawno temuOrtodoncja od kilku lat rozwija się bardzo burzliwie nie tylko za sprawą mody, ale przede wszystkim w wyniku coraz wzrastającej świadomości i oczekiwań pacjentów.
Ortodoncja od kilku lat rozwija się bardzo burzliwie nie tylko za sprawą mody, ale przede wszystkim w wyniku coraz wzrastającej świadomości i oczekiwań pacjentów.
Aparaty ortodontyczne jeszcze do niedawna stosowane niemal wyłącznie u dzieci, obecnie są powszechnie używane przez dorosłych w każdym wieku.
Nowoczesna ortodoncja nie zna granic wiekowych. Do gabinetów zgłaszają się osoby starsze, które w dzieciństwie nie przeszły leczenia ortodontycznego, a są świadomi, że krzywe zęby to efekt zaniedbania.
W czasie noszenia aparatu ortodontycznego dochodzi do rozbudowy łuków zębowych, które podpierają nasze policzki i usta. Twarz staje się młodsza za sprawą podniesionych policzków, brody oraz bardziej napiętej skóry.
Na leczenie aparatem ortodontycznym ma duży wpływ sam pacjent.
— Samo założenie aparatu na rok bez konsultacji co najmniej raz na 2 miesiące nie ma sensu – zaznacza lekarz ortodonta. — W czasie braku kontroli zęby mogą przesunąć się zbyt mocno lub w niewłaściwym kierunku. Potem trzeba to korygować, co w efekcie przedłuża leczenie. - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak stomatolog i ortodonta z UNIDENT UNION Dental Spa.
O prawidłowy zgryz należy dbać już od najmłodszych lat, nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia. Nieprawidłowo ułożone zęby mogą powodować wiele powikłań: próchnicę, uszkodzenia mechaniczne zębów, złą pracę stawów skroniowo – żuchwowych, wadę wymowy, nadwrażliwość.
Współczesne aparaty ortodontyczne są bardzo nowoczesne, ale jest to sprzęt medyczny, więc nie należy do niego podchodzić jak do biżuterii.
Przy stłoczeniach zębów, gdy potrzebna jest rozbudowa łuków zębowych najskuteczniejsze są aparaty samoligaturujące.
— Paradoks polega na tym, że aparaty samoligaturujące wykorzystują naturalne, zbilansowane siły biologiczne. Nacisk wywierany na zęby jest tak delikatny, że organizm nie uruchamia mechanizmów obronnych – mówi ekspert UNIDENT UNION Dental Spa.
Przed założeniem aparatu zęby muszą być zdrowe, oczyszczone z kamienia i osadu oraz sprawdzone za pomocą zdjęcia radiologicznego.
Podczas noszenia aparatu należy również dbać o higienę i specjalną szczoteczką czyścić zęby i aparat.
Piękny uśmiech, zdrowe, równe i proste zęby to w wielu przypadkach efekt długotrwałego i kosztownego leczenia. Aparat ortodontyczny to w dzisiejszych czasach nie przykra konieczność ale też moda. Moda bardzo zdrowa, bo pozwala wyprostować zęby, leczyć wady zgryzu i nierzadko kompleksy.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze