Cała prawda o aparatach ortodontycznych
DANUTA CAPIGA • dawno temu • 1 komentarzNowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda. Proste i równe zęby to nie tylko promienny uśmiech, to również dobre samopoczucie i zdrowie. Mimo wzrostu świadomości oraz powszechności leczenia ortodontycznego, wciąż pokutuje wiele fałszywych przekonań na ich temat.
Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda. Proste i równe zęby to nie tylko promienny uśmiech, to również dobre samopoczucie i zdrowie. Mimo wzrostu świadomości oraz powszechności leczenia ortodontycznego, wciąż pokutuje wiele fałszywych przekonań na ich temat.
Czy aparaty ortodontyczne zarezerwowane są tylko dla nastolatków?
Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno, nie ma też granicy wieku, do której można nosić aparat. Jednak u osób dorosłych leczenie trwa na ogół dłużej. Wynika to z większego uwapnienia kości i mniejszej jej plastyczności, a co za tym idzie, regulacja położenia zębów przebiega wolniej.
A co z dietą?
Osoby używające stałe aparaty ortodontyczne powinny liczyć się z pewnymi ograniczeniami dietetycznymi. Niestosowanie się do zaleceń ortodonty może powodować odklejanie się zamków lub powstawanie ubytków próchniczych. Nie można używać gumy do żucia mimo jej potwierdzonych dobrodziejstw dla zębów. Guma przykleja się do części aparatu i trudno ją potem usunąć. Niezbędna jest wtedy pomoc lekarza. Z tego samego powodu należy unikać pokarmów lepkich i ciągnących np. toffi, krówek, no i oczywiście chipsów. Nie należy też jeść twardych pokarmów takich jak orzechy, sezamki, twarde herbatniki itd.
Czy możliwa jest higiena jamy ustnej?
Z dietą nierozłącznie wiąże się dbałość o higieną jamy ustnej i stałego aparatu. Zęby należy myć po każdym posiłku. U osób z aparatem ortodontycznym mycie zębów tylko rano i wieczorem jest niewystarczające. Warta polecenia jest szczoteczka elektryczna, która ułatwia oczyszczanie zębów. Istnieją na rynku specjalne końcówki do czyszczenia zębów z naklejonym aparatem stałym. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną jest uciążliwe, ale warto się poświęcić kilka minut a znacznie zmniejszymy ryzyko próchnicy.
Uzupełnieniem codziennej higieny powinny być płyny do płukania jamy ustnej.
Czy podczas noszenia aparatu zęby psują się częściej?
Jeżeli zamki są właściwie przyklejone, dba się o higienę, zęby pod zamkami nie powinny się psuć. Aparat jest umocowany na klej, który zawiera fluor i szczelnie wypełnia przestrzeń między zamkiem a zębem, uniemożliwiając powstanie ubytku. Jeżeli ortodonta znajdzie ubytek na odsłoniętej części zęba, trzeba ja wyleczyć.
Czy noszenie aparatu powoduje ból?
Pierwsze dni po założeniu aparatu mogą być trudne i powodować dyskomfort. Pojawia się nieprzyjemne uczucie napięcia na zębach, które może utrzymywać się przez kilka dni. Z dnia na dzień uczucie napięcia maleje, aż jest niezauważalne.
A co z całowaniem?
Aparat ortodontyczny nie przeszkadza w całowaniu, ponieważ założony jest na zęby, których nie używa się do całowania.
Aparaty ortodontyczne nie powinny być zakładane tylko ze względów estetycznych, ale głównie dla zdrowia. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę i na choroby przyzębia i nie mogą spełniać swojej podstawowej funkcji jaką jest rozdrabnianie pokarmów.
Źródło: informacja prasowa www.enel.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze