Jak unikać infekcji miejsc intymnych?
MARICRUZ • dawno temuInfekcje miejsc intymnych atakują przez cały rok, najczęściej – jak wydaje się kobietom – zupełnie niespodziewanie. Jednak przykre dolegliwości często mają swoje podłoże w konkretnym stylu życia i można im zapobiec. Szczególnie latem, gdy tłumnie odwiedzamy kąpieliska i baseny i pozwalamy sobie na niczym nieskrępowaną zabawę.
Pielęgnacja
Pierwszym przykazaniem w profilaktyce infekcji miejsc intymnych jest prawidłowa higiena pochwy i odbytu. W higienie miejsc intymnych należy pamiętać, że zwykłe mydło nie wystarczy, by oczyścić te delikatne sfery. Dlatego warto zaopatrzyć się w żel lub płyn do higieny intymnej (ważne, by nie był perfumowany i miał odpowiednie pH). Pielęgnacja dróg rodnych w czasie menstruacji powinna podlegać zdwojonej uwadze. W użyciu niech będą nie tylko środki myjące, ale i chusteczki oczyszczające do miejsc intymnych. Ważne, by odpowiednio często zmieniać podpaski i tampony. Latem skóra poci się dużo częściej, a więc i gromadzące się w miejscach intymnych bakterie i zanieczyszczenia szybciej się rozkładają.
Ochrona
Podczas letnich upałów wyznajemy zasadę: „im mniej ubrań, tym lepiej”. Pamiętajmy jednak, by przewiewne figi, stringi czy bikini nie były zbyt obcisłe (wówczas nie przepuszczą niezbędnego powietrza i skóra nie będzie miała czym oddychać), ani wykonane z materiałów uczających.
Styl życia
Letnie wypady nad jezioro, basen czy inne kąpielisko oraz spontaniczne znajomości, w których dużą rolę odgrywa kontakt fizyczny i seks stwarzają duże ryzyko zachorowań na wirusowe i bakteryjne zapalenia miejsc intymnych. Należy więc bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie, by po powrocie z wakacji nie mieć przykrych niespodzianek.
Profilaktyka w tabletkach
Aby mieć pewność, że robimy wszystko, by zapobiec infekcjom, warto od czasu do czasu zaaplikować organizmowi kurację probiotykową. W aptekach dostępne są bez recepty tabletki doustne i globulki dopochwowe. Ich przyjmowanie jest szczególnie ważne podczas spadku odporności, np. gdy przydarzy nam się przeziębienie lub poważniejsza choroba wirusowa.
Profilaktyka nie daje gwarancji uniknięcia infekcji miejsc intymnych, ale w bardzo dużym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze