Jak dbać o miejsca intymne?
ALICJA • dawno temuHigiena miejsc intymnych jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze daje poczucie świeżości i komfortu. Po drugie chroni organizm przed wszelkiego rodzaju infekcjami, zwłaszcza grzybicami pochwy. Jak dbać o miejsca intymne?
Płyn do higieny intymnej
Nie myśl, że to kolejny kosmetyk do kolekcji i że można go zastąpić zwykłym mydłem czy żelami do kąpieli. Mydło zdecydowanie nie nadaje się do higieny intymnej ze względu na odmienne pH. Płyn do higieny intymnej powinien mieć pH obojętne dla skóry, czyli 5,5 lub niższe (tzw. pH kwaśne). Unikaj środków zapachowych, nabłyszczających itp. Mogą one wywoływać podrażnienia lub uczulać. Nastolatki powinny używać płynów z nagietkiem, rumiankiem czy mniszkiem lekarskim. Mają one działanie przeciwzapalne i ochronne dla delikatnej i wrażliwej śluzówki. Starsze panie, ze względu na suchsze środowisko pochwy, powinny wybierać płyny nawilżające z pantenolem czy alantoiną. Płyny przeznaczone dla kobiet w ciąży mogą zawierać lukrecję lub przywrotnik. Mycie rozpoczynaj od przodu do tyłu tak, aby bakterie z jelita grubego nie przedostały się do pochwy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Bielizna. Używaj bielizny bawełnianej, gdyż pozwala ona skórze oddychać. Unikaj zbyt obcisłych spodni, zwłaszcza ze sztucznych materiałów, które utrudniają cyrkulację powietrza.
Kąpiel. Staraj się ograniczać ilość długich i gorących kąpieli, gdyż zwiększają one ryzyko infekcji. Sporadycznie sięgaj po zapachowe sole do kąpieli. Wysuszają one skórę, a u osób skłonnych do alergii mogą powodować wysypkę i podrażniać okolice intymne.
Dieta. Osoby podatne na infekcje miejsc intymnych powinny ograniczyć ilość pochłanianych słodyczy. To doskonała pożywka dla drożdży. Ponadto, w profilaktyce drożdżycy zaleca się codzienne spożywanie jogurtu naturalnego.
Środki dopochwowe. Kobiety skłonne do infekcji powinny zrezygnować z tamponów oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze