Jak dbać o higienę intymną?
ALICJA • dawno temuHigiena intymna jest skuteczna tylko wtedy, gdy cechuje ją regularność. Nie tylko zapewnia poczucie świeżości i komfortu, ale przede wszystkim chroni przed infekcjami dróg rodnych kobiety, zwłaszcza grzybicami pochwy. Poniżej garść wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji miejsc intymnych.
Akcesoria do higieny intymnej
Płyn do higieny intymnej to podstawa. Nawet najlepsze mydła i żele do kąpieli nie są w stanie go zastąpić. A wszystko za sprawą pH. Płyn do higieny intymnej posiada pH obojętne dla skóry, czyli 5,5 lub niższe (tzw. pH kwaśne), natomiast mydła posiadają odczyn zasadowy. Unikaj środków zapachowych, gdyż mogą podrażniać skórę, a nawet uczulać. Sięgaj po płyny z nagietkiem lub rumiankiem. Działają przeciwzapalnie i ochronnie dla wrażliwej śluzówki pochwy. Dla pań, którym dolega suchość pochwy, najlepsze będą płyny nawilżające z pantenolem lub alantoiną.
Jeśli stosujesz wkładki higieniczne, zrezygnuj z tych zapachowych. Substancje aromatyczne mogą podrażniać skórę. Pamiętaj o częstym zmienianiu wkładek. Zgromadzona na nich wydzielina stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Unikaj stosowania wkładek w upalne dni. Pogarszają cyrkulację powietrza i sprawiają, że skóra zaczyna się pocić.
Jeśli chcesz w ciągu dnia czuć się jak najbardziej świeżo, miej przy sobie chusteczki do higieny intymnej. Oczyszczą i nawilżą skórę, pozostawiając miłe uczuci świeżości. Nie przesadzaj z częstością ich stosowania, aby nie zaburzyć flory bakteryjnej okolic intymnych.
Pielęgnacja okolic intymnych
Podmywanie się dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Nadmierna higiena (kilkukrotne podmywanie się płynami do higieny intymnej w ciągu dnia) może zniszczyć „dobre bakterie” pochwy, które zapobiegają infekcjom. Przemywaj krocze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Inaczej możesz przenieść bakterie z jelita grubego do pochwy, zwiększając ryzyko infekcji. Unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie, aby nie przesuszyć śluzówki. Niewskazane jest również częste stosowanie soli do kąpieli, które również działają niekorzystnie na środowisko pochwy.
Stringi i obcisłe spodnie typu „rurki” zakładaj na specjalne okazje lub całkowicie zrezygnuj z ich noszenia. Odcinają skórze dopływ powietrza, a beztlenowe środowisko to raj dla bakterii. Używaj „oddychającej” bielizny bawełnianej, która oprócz przepuszczania powietrza, odprowadza nadmiar wilgoci ze skóry.
Sprzymierzeńcem zdrowia narządów rodnych kobiety jest zbilansowana dieta. Jeśli nawroty drożdżycy nie są ci obce, zrezygnuj ze słodyczy. W profilaktyce infekcji miejsc intymnych zalecane jest codzienne spożywanie jogurtu naturalnego (to naturalny probiotyk). Wzbogać dietę o żurawinę, która wzmacnia odporność i reguluje pracę układu moczowego. W przypadku zwiększonego ryzyka infekcji (przypadkowy seks, seks bez zabezpieczeń, korzystanie z tzw. „dzikich” kąpielisk, kuracja antybiotykowa) oprócz wzmożonej higieny, zastosuj kurację probiotykową. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko, aby zadbać o zdrowie miejsc intymnych.
A Ty jak dbasz o higienę miejsc intymnych?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze