Obalamy warzywne mity!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeszcze do niedawna wierzyłyśmy w to, że ziemniaki tuczą, a kukurydza jest równie szkodliwa dla wagi jak jedzenie słodyczy. Tymczasem, nawet warzywa, którym przypisuje się winę za wzrost wagi zawierają wiele witamin i mikroelementów potrzebnych do utrzymania szczupłej talii. Eliminując je ze swojej diety, pozbawiasz organizm cennych składników pokarmowych. Dowiedz się, które z popularnych opinii na temat jedzenia warzyw, są nieprawdziwe i dlaczego powinnaś włączyć te warzywa do swojej diety.
Duże dziewczynki nie wierzą już w bajki!
- „Ziemniaki tuczą”
Myślisz, że przytyjesz od ziemniaków? Po upieczeniu, średniej wielkości warzywo posiada tylko 161 kalorii i aż cztery gramy błonnika. Poza tym, gotowane ziemniaki pełne są skrobii odpornej, która pomoże ci szybko schudnąć. Jeżeli zachowasz umiar – jedno średniej wielkości warzywo dziennie oraz pokusisz się o bogatą w błonnik ziemniaczaną skórkę, na pewno nie przytyjesz, a dostarczysz organizmowi wielu cennych składników odżywczych.
- „Ziemniaki są niezdrowe”
Okazuje się, że wszystkie odmiany ziemniaków posiadają łącznie ponad 60 różnych witamin. Zawierają również flawonoidy wpływające na zdrowie serca i chroniące przed rakiem płuc i prostaty, w tym kwercetynę, która poprawia odporność organizmu. Dodatkowo, dzięki dużej zawartości potasu (jeden ziemniak pokrywa 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik), spożywanie tego warzywa pomoże ci obniżyć ciśnienie.
Popularne warzywne mity
- „Marchew to sam cukier”
Jeżeli wciąż podzielasz tę opinię, jesteś w błędzie. Jedna szklanka posiekanej marchwi zawiera 52 kalorie i tylko 12 gram węglowodanów, na które składa się naturalny cukier, odżywczy błonnik i węglowodany złożone. Marchew zawiera mniej cukru niż szklanka mleka lub średniej wielkości owoc. Ponadto warzywo to jest bogate w witaminy i minerały, a także błonnik i beta karoten, które kontrolują poziom cukru we krwi. Pół szklanki posiekanej marchwi to równowartość poczwórnej dziennej dawki witaminy A wpływającej na ostrość wzroku. Dzięki zawartości substancji zwanej falkarinolem, pomarańczowe warzywo pomaga zapobiec rakowi okrężnicy.
- „Seler to sama woda”
Nie ma nic bardziej mylnego. Chrupiący seler zawiera mnóstwo witamin i minerałów, w tym także składniki obniżające ciśnienie krwi i rozluźniające ściany naczyń krwionośnych. Warzywo to jest bogate w apigeninę hamującą mutację genów i chroni przed rakiem. Poza tym możesz dowoli zajadać się selerem bez obaw o swoją wagę, ponieważ jedno warzywo zawiera tylko 10 kalorii i 1 gram błonnika.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze