Osiem zasad usuwania ósemek
DANUTA CAPIGA • dawno temu • 1 komentarzÓsemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu a raczej sprawiają kłopoty. Wyrastają jako ostatnie zęby między 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, kiedy człowiek osiąga dojrzałość. Stąd ich nazwa – zęby mądrości.
Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu a raczej sprawiają kłopoty. Wyrastają jako ostatnie zęby między 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, kiedy człowiek osiąga dojrzałość. Stąd ich nazwa – zęby mądrości.
U niektórych osób ósemki nie pojawiają się wcale i na pewno te osoby nie mają trudności z żuciem i rozdrabianiem pokarmu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że ósemki z trudem się w niej mieszczą, co często powoduje, że wyrastają w niekorzystnym położeniu lub pozostają niewyrżnięte.
— Usuwamy je bez żalu, gdy nie pełnią swej funkcji, czyli nie biorą udziału w żuciu, a dodatkowo narażają całą jamę ustną na komplikacje. I to nie tylko ją – mówi dr Wojciech Kołosowski, stomatolog z Union Dental Spa.
Decyzja o usunięciu ósemek zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów jakie te zęby sprawiają. Usunięcie jest zalecane, gdy stłaczają one inne zęby, rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła spowodowane częściowym wyrżnięciem zębów. Pod płatem dziąsła gromadzą się resztki pożywienia i bakterie powodując stany zapalne, które mogą być źródłem zakażenia całego organizmu.
Zęby mądrości szukając dla siebie miejsca spychają inne zęby przyczyniając się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Z uwagi na położenie i trudności w utrzymaniu higieny są narażone często na próchnicę, która może się przenieść na sąsiednie zęby.
Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste, wszystko zależy od ułożenia zęba. Sprawdzić to można za pomocą zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany, ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami, wokół takiego zęba może się tworzyć stan zapalny lub torbiel.
Zabieg usuwania ósemek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym. Po zabiegu lekarz może zlecić przyjmowanie antybiotyków lub stosowanie zimnych okładów. Pacjent powinien zrezygnować z intensywnego płukania jamy ustnej, palenia papierosów, unikania twardych i gorących pokarmów, alkoholu, forsownych prac i przemęczania organizmu. Jeśli coś nas niepokoi po zabiegu należy być w kontakcie ze stomatologiem.
Zabieg nie jest wbrew pozorom skomplikowany, dlatego pacjenci nie powinni się go obawiać, zwłaszcza, że pozwala uniknąć wielu niedogodności wynikających z nieprawidłowego wyrznięcia ósemek.
Źródło: informacja prasowa Joanna Daniluk
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze