Zapalenie rogówki
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZe względu na duże unerwienie, zapaleniu rogówki towarzyszy silny ból. Przyczyną zmian zapalnych powstałych w obrębie rogówki może być zarówno zakażenie bakteriami, wirusami lub grzybami. Kto jest narażony na tę chorobę... Jak zapobiegać schorzeniom i jak łagodzić objawy?
Ze względu na duże unerwienie, zapaleniu rogówki towarzyszy silny ból. Przyczyną zmian zapalnych powstałych w obrębie rogówki może być zakażenie bakteriami, wirusami lub grzybami. Jak zapobiegać schorzeniom i jak łagodzić objawy?
Różne postaci zapalenia rogówki:
wrzód pełzający — wywołany przez bakterie ropne, powstaje na skutek drobnego urazu oka, co w następstwie prowadzi do zakażenia, objawia się silnym bólem, światłowstrętem, łzawieniem, trudnościami w widzeniu. Brak leczenia może doprowadzić do utraty wzroku. opryszczka — wywołana jest przez ten sam wirus, który doprowadza do zmian zapalnych skóry i warg. Choroba powraca, gdy występuje osłabienie organizmu, przegrzanie, oziębienie, gorączka.zapalenie epidemiczne — choroba zakaźna, która występuje na skutek kontaktu z chorym lub przedmiotami przez niego używanymi. Do zakażenia może dojść także w wyniku użycia leków do oka, które były źle przechowywane oraz kontaktu z okiem niewłaściwie wyjałowionych narzędzi okulistycznych. Charakterystyczne objawy to: obrzęk, przekrwienie, ból oka, obfita wydzielina, ból głowy, obrzęk węzłów chłonnych, szyjnych, przyusznych, gorączka.zakażenia grzybicze — spowodowane są zbyt częstym przyjmowaniem antybiotyków i kortykosteroidów.
Najczęstsze objawy:
ból oka,zaczerwienienie,obrzęk powiek i rogówki,uczucie ciała obcego w oku,nadwrażliwość na światło,niewyraźne widzenie,owrzodzenie rogówki,zaburzenia wzroku.
Osoby szczególnie narażone na wystąpienie zapalenia rogówki:
dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia,osoby, u których często pojawia się opryszczka wargowa,kobiety malujące oczy skażonymi przez drobnoustroje kosmetykami,osoby noszące soczewki kontaktowe,narciarze ze względu na silne działanie promieni słonecznych,osoby zbyt często korzystające z solarium,spawacze.
Jak zapobiegać?
dbaj o higienę, myj często ręce,nie dotykaj rękoma oka, zwłaszcza gdy cierpisz na opryszczkę wargową,chroń oczy przed słońcem, nosząc ciemne okulary i unikając bezpośredniego patrzenia prosto w słońce, także podczas pływania i opalania się,osłaniaj oczy podczas spawania oraz kontaktu z fotograficznymi lampami stroboskopowymi.
Sposoby łagodzenia bólu:
przemywaj oko roztworem z wody i soli (w zapaleniu rogówki wywołanym działaniem promieni UV) tylko do czasu wizyty u lekarza,do momentu całkowitego wyleczenia noś ciemne, czyste okulary, aby nie narażać oczu na kontakt z jaskrawym światłem, unikaj oglądania telewizji i pracy przy komputerze,przykładaj do oka chłodne okłady na przykład z rumianku,noś czystą opaskę na chorym oku, aby przyspieszyć gojenie się rogówki poprzez ograniczenie ruchów gałki ocznej.
Choroby, którym towarzyszy zapalenie rogówki:
trądzik różowaty,półpasiec,kiła wrodzona,awitaminoza A i B,gruźlica.
Każda choroba oka wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Nie należy leczyć się samemu, gdyż zastosowanie zawierających steroidy kropli do oczu dostępnych bez recepty może nie tylko nasilić zapalenie rogówki, ale nawet doprowadzić do perforacji gałki ocznej i ślepoty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze