Cała prawda o wybielaniu zębów
REDAKCJA • dawno temuHollywoodzki uśmiech – któż z nas o nim nie marzy. Większość z nas jednak nie jest zadowolona z koloru swoich zębów. Nie są tak białe, jak byśmy sobie tego życzyli i dodatkowo często pojawiają się na nich przebarwienia. Wpływa na to wiele różnych czynników, np. barwniki używane w pokarmach i napojach, przebyte choroby, palenie papierosów czy niektóre leki. Prostym zabiegiem wspomagającym odbudowę koloru szkliwa jest wybielanie. Pacjenci zanim zdecydują się na ten zabieg, mają zwykle pewne wątpliwości. Na pytania odpowiada lek. stomatolog Agnieszka Sicińska.
Hollywoodzki uśmiech – któż z nas o nim nie marzy. Większość z nas jednak nie jest zadowolona z koloru swoich zębów. Nie są tak białe, jak byśmy sobie tego życzyli i dodatkowo często pojawiają się na nich przebarwienia. Wpływa na to wiele różnych czynników, np. barwniki używane w pokarmach i napojach, przebyte choroby, palenie papierosów czy niektóre leki. Prostym zabiegiem wspomagającym odbudowę koloru szkliwa jest wybielanie. Pacjenci zanim zdecydują się na ten zabieg, mają zwykle pewne wątpliwości. Na pytania odpowiada lek. stomatolog Agnieszka Sicińska.
Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?
Nowoczesne metody wybielania są całkowicie bezpieczne dla zębów. Nie powodują próchnicy i nie niszczą szkliwa. Szczególnie polecany jest system Beyond Polus, który dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik filtracji światła, całkowicie redukuje wydzielanie ciepła oraz promieni UV. Przez to zabieg jest bezpieczny i efektywny.
Czy wybielanie boli?
Sam zabieg wybielania jest zupełnie bezbolesny. W trakcie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort spowodowany koniecznością założenia specjalnych gumowych osłonek na dziąsła, ale nie jest to bolesna procedura. Po zabiegu, w zależności od indywidualnych predyspozycji, może być odczuwana tzw. „nadwrażliwość pozabiegowa”, która zwykle mija w ciągu 24 godzin.
Kto może skorzystać z zabiegu wybielania zębów?
Zabieg wybielania jest bezpieczny, nie ma zatem specjalnych ograniczeń co do tego, kto może mu się poddać. Choć zawsze należy omówić ewentualne wskazania i przeciwwskazania z lekarzem. Do zabiegu kwalifikują się osoby, które ukończyły 16 lat, gdyż w tym wieku proces mineralizacji zębów jest już zakończony. Na pewno jednak zabieg nie może być stosowany u kobiet w ciąży, karmiących, osób z epilepsją czy chorobą Parkinsona. Osoby cierpiące na co dzień na intensywną nadwrażliwość, powinny mieć również na uwadze, że po wybielaniu ich zęby mogą mieć przez pewien czas zwiększone dolegliwości bólowe. Wszelkie możliwe przeciwskazania zawsze warto omówić dodatkowo z lekarzem podczas wizyty przygotowawczej.
Jak należy się przygotować do zabiegu?
Wybielanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Naturalnie, najlepiej przyjść na zabieg mając wszystkie zęby zdrowe. Ewentualne ubytki czy wypełnienia nie stanowią jednak przeciwskazania do wykonania zabiegu. Warto natomiast na około dwa tygodnie przed wybielaniem udać się na czyszczenie kamienia oraz piaskowanie – przygotuje to płytkę nazębną i pomoże uzyskać jeszcze lepszy efekt wybielania.
Jak przebiega zabieg wybielania?
Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje różne sposoby wybielania. Najlepszą z nich jest metoda wybielania zębów akceleratorem Beyond Polus. Jest to zabieg jednorazowy, polegający na nałożeniu specjalistycznego żelu na powierzchnię zęba, a następnie aktywowanie go za pomocą światła akceleratora. Średni czas zabiegu to 45 minut, jednak może się on różnić w zależności od przypadku.
Czy wybielanie działa na korony, licówki, sztuczne zęby albo wypełnienia? Co z martwymi zębami?
Na proces wybielania podatne są tylko zęby naturalne. Niestety, korony porcelanowe, licówki czy wypełnienia kompozytowe nie zareagują zmianą swojego koloru. To, że ząb jest martwy nie stanowi przeciwskazania do zabiegu. Jego barwa zwykle jest i tak inna niż pozostałych zębów, po wybielaniu również delikatnie się zmieni, ale nie zrówna się ze zdrowymi zębami. Dlatego w takich przypadkach należy liczyć się z koniecznością wymiany sztucznych elementów na nowe, bielsze.
Czy wybielanie daje gwarancję uzyskania wymarzonego odcienia bieli?
Wybielanie daje gwarancję zmiany barwy zębów na jaśniejszą o co najmniej kilka tonów. Ostateczny efekt zależny jest już jednak od stanu wyjściowego: indywidualnych cech kości zębów każdego pacjenta i ich podatności na działanie preparatów wybielających. Podczas konsultacji przed zabiegiem lekarz stomatolog określi jaki efekt jest możliwy do uzyskania, a dzięki specjalnej skali bieli będziemy mogli zobaczyć docelowy kolor i porównaćgo z naszym zębami.
Ile czasu utrzymuje się efekt zabiegu i jak mogę go przedłużyć?
Trwałość wybielania uzależniona jest w głównej mierze od trybu życia pacjenta, ale efekt utrzymuje się średnio dwa lata. Bezpośrednio po samym zabiegu, przez ok. 2 godziny można pić tylko wodę o umiarkowanej temperaturze. Przez kolejne dwa, trzy dni zalecane jest stosowanie tzw. „białej diety”. Polega ona na niejedzeniu produktów, które przez swój skład mogą negatywnie wpłynąć na świeżo wybielone zęby. Po zabiegu bowiem zęby łatwo absorbują barwniki z pożywienia i napojów. Zatem wykluczamy z menu kawę, herbatę, colę, wiśnie, jagody, czerwone wino, buraki i podobne produkty. Przez te dni nie wolno również palić oraz zaleca się spożywanie produktów o umiarkowanej temperaturze. W kolejnych tygodniach i miesiącach do utrzymaniu efektu wybielania pomocne są również specjalistyczne pasty oraz płyny wybielające.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze