Poród rodzinny
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPrzygotowanie do porodu to nie tylko systematyczne kontrolowanie wyników badań, dbanie o codzienną dietę i ruch, ale również decyzja gdzie, w jaki sposób i z kim chcemy rodzić. Poród rodzinny to przede wszystkim aktywne uczestnictwo i wsparcie najbliższych osób przy narodzinach dziecka.
Poród z bliską osobą
Poród rodzinny jest często błędnie rozumiany. Najprościej można go zdefiniować jakoporód w towarzystwie osoby, która jest bliska kobiecie rodzącej. Przyszła mama może poprosić o wsparcie w tych chwilach kogoś, komu ufa i czuje, że jest on w stanie podołać trudowi akcji porodowej. Chociaż ojciec dziecka przy porodzie to coraz częstszy widok,wielu mężczyzn nie chce uczestniczyć w nim z różnych względów. Bywają sytuacje, gdy to kobieta rodząca nie wyobraża sobie pokazywania bólu przy swoim życiowym partnerze. Dlatego też poród rodzinny może odbyć się w towarzystwie przyjaciółki, mamy, siostry, etc.
Korzyści z porodu rodzinnego
Pozytywne strony porodu rodzinnego to przede wszystkim wspólne przeżywanie narodzin dziecka. Kobieta rodząca może liczyć na szklankę wody, masowanie krzyża i pleców, podanie danych uzyskanych na aparaturze monitorującej tętno i echo serca płodu. Poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin, dlatego warto spędzić ten czas na wspólnej dyskusji, słuchaniu relaksacyjnej muzyki, czy zwyczajnym, a jak potrzebnym przytuleniu w sytuacji kryzysowej. Należy jednak pamiętać, by osoba towarzysząca podczas porodu nie godziła się na to pod przymusem. Wspólna i przemyślana decyzja pozwala czerpać radość z przyjścia na świat malucha. Poród rodzinny to nie tylko kontrolowanie i podawanie najpotrzebniejszych rzeczy podczas akcji porodowej, ale przede wszystkim nieocenione wsparcie emocjonalne.
Sala do porodu rodzinnego
Większość szpitali powinno posiadać specjalnie przygotowane sale do porodu rodzinnego. Osobny pokój z łazienką może być wyposażony m.in. w łóżko albo krzesło porodowe, kanapę, telewizor, odtwarzacz CD, worki sako, gumowe piłki itp. Założeniem twórców pokoi do rodzinnego porodu było stworzenie w nich domowych warunków, aby mama i jej maleństwo czuli się bardziej komfortowo niż na sali porodowej. W poszczególnych etapach porodu obecność personelu medycznego jest ściśle określona. W pierwszej fazie położna wraz z lekarzem zaglądają dyskretnie co pewien czas w celu kontrolowania akcji porodowej. Dopiero przy drugiej fazie porodu położna pozostaje do rozwiązania z mamą i osobą towarzyszącą. Warto zatem wcześniej upewnić się, czy wybrany przez przyszłych rodziców szpital dysponuje pokojami do rodzinnego porodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze