Jak przekonać dziecko do nocnika?

10. Kiedy warto zacząć uczyć dziecko załatwiania się do nocnika?Dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika dopiero w momencie, gdy rozumie, czym jest załatwianie się i jest tego świadome. Zazwyczaj następuje to u dzieci w wieku 1,5-2 lat.
Zdjęcie autorstwa Todd Morris / CC BY

10. Kiedy warto zacząć uczyć dziecko załatwiania się do nocnika?
Dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika dopiero w momencie, gdy rozumie, czym jest załatwianie się i jest tego świadome. Zazwyczaj następuje to u dzieci w wieku 1,5-2 lat.

9. Wszystko po koleiKorzystanie z nocnika może być dla dziecka stresujące. Jeżeli planujesz w danym momencie przyzwyczaić dziecko do nowego sposobu załatwiania, to postaraj się, aby w tym czasie dziecko nie podlegało stresującemu wpływowi innych czynników, np. pierwszej wizyty w żłobku.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Wszystko po kolei
Korzystanie z nocnika może być dla dziecka stresujące. Jeżeli planujesz w danym momencie przyzwyczaić dziecko do nowego sposobu załatwiania, to postaraj się, aby w tym czasie dziecko nie podlegało stresującemu wpływowi innych czynników, np. pierwszej wizyty w żłobku.

8. Łapówka za siusianie do nocnika?Dziecko może czuć się zmotywowane do załatwiania się do nocnika, jeżeli będziesz je za to nagradzać. Przykładowo za zrobione siusiu do nocnika możesz je nagrodzić kilkoma grosikami, które dziecko będzie wrzucać do swojej skarbonki.
Zdjęcie autorstwa Ken Teegardin / CC BY

8. Łapówka za siusianie do nocnika?
Dziecko może czuć się zmotywowane do załatwiania się do nocnika, jeżeli będziesz je za to nagradzać. Przykładowo za zrobione siusiu do nocnika możesz je nagrodzić kilkoma grosikami, które dziecko będzie wrzucać do swojej skarbonki.

7. Daj dziecku czasKażde dziecko prędzej czy później nauczy się korzystać z nocnika. Nie wywieraj na nim presji do wykonywania tej czynności, bo to może jedynie przyczynić się do niechęci dziecka w stosunku do załatwiania się do nocnika.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Daj dziecku czas
Każde dziecko prędzej czy później nauczy się korzystać z nocnika. Nie wywieraj na nim presji do wykonywania tej czynności, bo to może jedynie przyczynić się do niechęci dziecka w stosunku do załatwiania się do nocnika.

6. Nie szczędź dziecku pochwałPochwała ze strony rodzica może mocno zmotywować dziecko do dalszego działania. Nie szczędź zatem ciepłych słów i radości w momencie, gdy dziecko w końcu załatwi się do nocnika.
Zdjęcie autorstwa Gordon / CC BY

6. Nie szczędź dziecku pochwał
Pochwała ze strony rodzica może mocno zmotywować dziecko do dalszego działania. Nie szczędź zatem ciepłych słów i radości w momencie, gdy dziecko w końcu załatwi się do nocnika.

5. Zastosuj drobne kłamstewkaJeżeli na dziecko nie działają drobne nagrody, to pomyśl o wymyśleniu historyjki, która skłoni dziecko do siusiania i robienia kupki do nocnika. Przykładowo, możesz mu powiedzieć, że odchody z nocnika trafiają do kanalizacji, a następnie do morza i służą rybkom jako niezbędny do ich życia pokarm.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

5. Zastosuj drobne kłamstewka
Jeżeli na dziecko nie działają drobne nagrody, to pomyśl o wymyśleniu historyjki, która skłoni dziecko do siusiania i robienia kupki do nocnika. Przykładowo, możesz mu powiedzieć, że odchody z nocnika trafiają do kanalizacji, a następnie do morza i służą rybkom jako niezbędny do ich życia pokarm.

4. Zmotywuj dziecko do dalszych starańCała rodzina powinna świętować, gdy pierwsze siusiu i kupka zostaną przez dziecko zrobione do nocnika. Okazując dziecku swoją dumę, zmotywujesz je do dalszych starań do osiągania samodzielności.
Zdjęcie autorstwa David Amsler / CC BY

4. Zmotywuj dziecko do dalszych starań
Cała rodzina powinna świętować, gdy pierwsze siusiu i kupka zostaną przez dziecko zrobione do nocnika. Okazując dziecku swoją dumę, zmotywujesz je do dalszych starań do osiągania samodzielności.

3. A może by tak od razu zacząć od nakładki na sedes?Niektóre dzieci wykazują większe zainteresowanie toaletą dorosłych niż samym nocnikiem. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie nakładki na sedes, która umożliwi dziecku korzystanie z tradycyjnej toalety.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

3. A może by tak od razu zacząć od nakładki na sedes?
Niektóre dzieci wykazują większe zainteresowanie toaletą dorosłych niż samym nocnikiem. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie nakładki na sedes, która umożliwi dziecku korzystanie z tradycyjnej toalety.

2. Co zrobić, jeśli dziecko nie zdąży się załatwić do nocnika?Pierwsze próby korzystania z nocnika mogą się często kończyć zabrudzeniem majteczek dziecka. W momencie, gdy do tego dojdzie, bądź spokojna i daj dziecku do zrozumienia, że nic takiego się nie stało.
Zdjęcie autorstwa Lindsay Shaver / CC BY

2. Co zrobić, jeśli dziecko nie zdąży się załatwić do nocnika?
Pierwsze próby korzystania z nocnika mogą się często kończyć zabrudzeniem majteczek dziecka. W momencie, gdy do tego dojdzie, bądź spokojna i daj dziecku do zrozumienia, że nic takiego się nie stało.

1. Pozwól dziecku samemu wybrać nocnik lub nakładkę na sedesDziecko może wykazywać więcej chęci do korzystania z nowego nocnika lub nakładki na sedes, jeśli pozwolisz mu samodzielnie wybrać którąś z tych rzeczy.
Zdjęcie autorstwa surlygirl / CC BY

1. Pozwól dziecku samemu wybrać nocnik lub nakładkę na sedes
Dziecko może wykazywać więcej chęci do korzystania z nowego nocnika lub nakładki na sedes, jeśli pozwolisz mu samodzielnie wybrać którąś z tych rzeczy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Beta HCG - wyznacznik zdrowej ciąży Miękie, miłe meble Saint Patrick’s Day Jak wymawiać końcówkę -ing? Szczepionka przeciw polio Akcja "super MAMY" Słynne cytaty – George Bernard Shaw Zabierz malucha na plac zabaw, a wspomożesz jego rozwój Separacja a rozwód Introwertyk i ekstrawertyk w łóżku Połóg po cesarskim cięciu Dwadzieścia minut dziennie, ale codziennie