Jak wygląda USG ginekologiczne?
MARICRUZ • dawno temuUSG przezpochwowe jest podstawowych badaniem diagnostycznym, wykonywanym podczas standardowej wizyty ginekologicznej. Może wykryć zmiany w obrębie narządu rodnego, a nawet dać sygnał poważnych zaburzeń i skierować na dalsze badania. Dlaczego jest tak ważne i jak się do niego przygotować?
Na czym polega badanie?
USG narządu rodnego to nic innego jak dokładna obserwacja i ocena budowy i stanu tych intymnych narządów wewnętrznych. Szczegółowo badana jest macica, jej szyjka, endometrium i często także jajniki. Dzięki specjalnym pomiarom lekarz może stwierdzić zmiany w strukturze tkanek narządów. Celem badania jest przede wszystkim ocena stanu narządu rodnego, a także rozpoznanie bądź wykluczenie zaburzeń.
Jak przebiega badanie?
Kobieta powinna przed zabiegiem opróżnić pęcherz, by nie odczuwała na niego nacisku. USG może być wykonane w każdym dniu cyklu (także podczas krwawienia menstruacyjnego). Badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym na standardowym fotelu. Lekarz wprowadza do pochwy wąską sondę (o grubości 1–2 cm), na którą nałożona jest jednorazowa osłonka z żelem. Przyrząd daje obraz narządu rodnego na monitorze. Podczas obserwacji sonda nieznacznie przesuwa się w obrębie jamy macicy. Badanie nie jest bolesne. Trwa kilka- lub kilkanaście minut.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze