Popularne mity związane ze zdrowiem
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuMity związane z naszym zdrowiem na dobre zagościły w świadomości nie tylko zwykłego pacjenta ale także w świadomości wielu lekarzy. Poniżej znajdują się 4 najpopularniejsze medyczne mity, z którymi powinno się walczyć.
1.Wychodzenie z domu w zimne dni powoduje przeziębienie
Wszyscy mamy pewne doświadczenia w związku z przeziębieniem. Jest to infekcja spowodowana przez jeden wirusów znany pod nazwą rhinowirus. Wiele badań zostało przeprowadzonych w związku z tym problemem i wyniki są jasne. Wychodzenie na mróz czy w chłodne dni wcale nie jest powodem przeziębienia.
Przyczyną takiego przekonania, może być to, że ludzie mają większą skłonność do przeziębień w zimie niż w innych porach roku. Dzieje się tak, ponieważ wirus ten żyje dłużej w niskich temperaturach. Ponadto ludzie gdy jest zimno chętniej spędzają czas w zamkniętych pomieszczeniach gdzie nawzajem się zarażają.
Każdy z nas może wyjść w zimny dzień na zewnątrz bez obawy, że zła pogoda będzie powodem późniejszego przeziębienia, ponieważ jedyną i prawdziwą jego przyczyną jest zawsze wirus.
2. Czytanie przy słabym świetle psuje wzrok
Nigdy nie stwierdzono, że czytanie przy słabym świetle powoduje jakiekolwiek trwałe uszkodzenie wzroku. Faktycznie część osób po lekturze przy takim oświetleniu ma lekko rozmazany obraz i bóle głowy — ale są to stany chwilowe, nigdy trwałe. To samo tyczy się oglądania TV zbyt blisko ekranu— nie powoduje to żadnych trwałych uszkodzeń wzroku.
3. Za mało snu może zabijaćWiększość ludzi potrzebuje 7–9 godzin snu na dobę aby czuć się wyspanym. Ale jeśli tych godzin jest mniej, czy może to być niebezpieczne dla zdrowia? Z jednej strony badania wykazały, że brak snu powoduje dodatkowe napięcie w układzie krążenia organizmu, ale z drugiej wykazano, że ci którzy śpią za dużo żyją krócej. Bilans zysków i strat jest więc po stronie mniejszej liczby godzin snu. Najważniejsze jest to, by spać tyle żeby czuć się wypoczętym i zdolnym do normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.
4. Suplementy diety skutecznie zapobiegają chorobie AlzheimeraDemencja to trwały ubytek w funkcjach umysłowych, łącznie z utratą pamięci. Najczęstszą odmianą demencji jest choroba Alzheimera. Wiele badań zostało przeprowadzonych aby wykryć w jaki sposób można jej zapobiegać. Wykryto, że aktywność zarówno fizyczna jak i umysłowa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą chorobę. Ponadto dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi również może mieć działania prewencyjne. Nigdy jednak nie stwierdzono, że suplementy diety są skuteczne w walce z Alzheimerem.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze