Realizacja recepty online to tylko 2 kroki - zobacz, kiedy jest refundowana
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez naszarecepta.pl
Wiele osób doświadczyło już, jak prosta jest realizacja recepty online. Jednak niektórzy wciąż nie wypróbowali jeszcze nowego systemu w polskiej służbie zdrowia i zastanawiają się, jak to zrobić. A to tylko 2 kroki! Warto dowiedzieć się również, kiedy recepta jest refundowana. To ważne, ponieważ niektóre leki stanowią poważne obciążenie dla domowego budżetu, szczególnie wśród osób starszych i z chorobami przewlekłymi. Do tego bonus - sposób, jak zamówić e-receptę przez internet, co jest jeszcze prostsze od jej realizacji.
Czym jest recepta online
Formalnie rzecz biorąc, często pisze i mówi się o niej mając na myśli tak naprawdę e-receptę, czyli receptę elektroniczną. Inaczej to recepta w formie elektronicznej, którą można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Jednak receptą online nazywa się proces zdobywania e-recepty, czyli wizytę, która odbywa się online. Należy podkreślić, że nie każda wizyta musi się kończyć wypisaniem recepty.
Jak zamówić e-receptę przez internet
Wystarczy skorzystać z usług firmy oferującej wystawienie recepty przez internet, na przykład naszarecepta.pl, która działa przez całą dobę. Tam wystarczy podążać za krótką instrukcją dotyczącą wypisywania recept online przez lekarza, a następnie poczekać na SMS z kodem recepty. Do realizacji recepty online można przystąpić jeszcze tego samego dnia, co umówienie i zrealizowanie konsultacji. Ważne, aby w formularzu podać całą prawdę na temat naszego stanu zdrowia — nie można niczego pominąć, aby nie ryzykować powikłań.
2 kroki do uzyskania leków dzięki recepcie online
Sam proces został maksymalnie uproszczony, aby uniknąć błędów i zaniedbań:
- Wystarczy odbyć wizytę online, na której otrzymuje się czterocyfrowy kod;
- Następnie wystarczy w jakiejkolwiek aptece w Polsce podać kod wraz z numerem PESEL.
I voila! Farmaceuta wydaje lek (bądź leki), jeśli apteka ma je na stanie. Należy pamiętać jednak, że receptę na dany preparat trzeba zrealizować w jednym miejscu, nawet jeśli widnieje na niej kilka opakowań.
Kiedy recepta jest refundowana
Do refundacji dochodzi wtedy, gdy lekarz bądź przychodnia, w której pracuje, posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że nawet jeśli otrzymaliśmy receptę na lek, do którego refundacji mamy prawo z racji choroby, wcale nie musi on być refundowany. Jeśli potrzebujemy pewności, że recepta będzie refundowana, zapytajmy o to przed wizytą. Dzięki temu unikniemy rozczarowania w aptece i dodatkowych kosztów.
Czy wypisywanie recept online jest legalne
Osoby chętne do skorzystania z tej usługi może hamować wątpliwość, czy wizyty online są zgodne z polskim prawem. Jednym słowem: tak, są, jednak warto pamiętać, że niektóre z miejsc oferujących wystawienie recepty przez internet nie posiada kontraktu z NFZ. Oznacza to, że recepty nie muszą być refundowane, nawet jeśli osoba chora posiada do tego prawo z racji swojej diagnozy. Wszystko zależy od osoby, która wypisała receptę lub miejsca, gdzie ta osoba pracuje.
Recepta online to wygoda, bezpieczeństwo i lepsze zdrowie
Trudności w dostaniu się do lekarza czy nawet w dodzwonieniu się do przychodni zniechęciły już niejedną osobę do zadbania o swoje zdrowie. Niestety sytuacja nie wygląda łatwiej dla osób chorujących przewlekle, gdzie ich forma i samopoczucie zależy od następnej dawki leku. Często zdarzają się sytuacje, że lek się kończy za kilka dni lub następnego dnia, a na wizytę trzeba czekać kilka tygodni albo nawet miesięcy. W takiej sytuacji przydatna okazuje się e-recepta zdobyta za pomocą wizyty online, co dziś jest naprawdę proste z każdego miejsca w Polsce.
Materiał sponsorowany przez naszarecepta.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze