Cytologia w ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCytologia to dziedzina nauki zajmująca się strukturą, funkcjami i anatomią komórek oraz ich wzajemnym oddziaływaniem na siebie i środowisko, w którym występują. Poza tym, termin może się także odnosić do cytopatologii, która obejmuje analizę struktury komórek w celu rozpoznania symptomów chorobowych. Badanie cytologiczne polega na pozyskaniu płynu tkankowego i zbadaniu go pod mikroskopem pod kątem wczesnych zmian nowotworowych w komórkach. Najczęściej wykonywanym typem badania cytologicznego jest badanie pochwowej części szyjki macicy w kierunku raka szyjki macicy i badanie plwocin w kierunku raka płuc. Sprawdź, jak wygląda test, kiedy go przeprowadzić i czy jest bezpieczny dla zdrowia płodu.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Cytologia jest badaniem komórek budujących pochwową część kobiecej szyjki macicy. Służy ona wczesnemu wykryciu dysplazji lub nieprawidłowych zmian w komórkach, które mogą być przyczyną powstania raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne, nazywane także wymazem z szyjki macicy, rozpoczyna się od umieszczenia specjalnego wziernika w kobiecym układzie rozrodczym w celu pobrania komórek, które następnie umieszczane są w pojemniku z płynem i wysyłane do laboratorium, gdzie patolog analizuje materiał i na tej podstawie przygotowuje raport.
Badanie cytologiczne szyjki macicy może okazać się pomocne w wykryciu nieprawidłowości w strukturze komórek, mogących w przyszłości przeistoczyć się w komórki nowotworowe. W przypadku wczesnego stwierdzenia takich zmian istnieje większa szansa na wyleczenie. Jako że nowotwór szyjki macicy rozwija się stosunkowo powoli, regularne badania pozwalają na wykrycie zmian w procesie ich rozwoju, a kobiety z pozytywnym wynikiem badania cytologicznego mają możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej. Pozytywny wynik oznacza obecność nieprawidłowych komórek lub komórek nowotworowych.
Kiedy najlepiej przeprowadzić badanie cytologiczne? Generalnie test powinien odbyć się 10–20 dni od rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego. Niewskazane jest wykonywanie cytologii podczas miesiączki, chociaż w przypadku delikatnych upławów badanie może zostać przeprowadzone. Poza tym zalecane jest unikanie stosunków płciowych, używania pianek i innych środków plemnikobójczych, wkładek domacicznych oraz tamponów co najmniej 24–48 godzin przed terminem cytologii.
Badanie cytologiczne w ciąży
Zastanawiasz się, czy badanie cytologiczne jest procedurą bezpieczną dla dziecka? Odpowiedź brzmi – tak. Nie dość, że bezpieczną, to jeszcze zalecaną, ponieważ wymaz z szyjki macicy może wskazywać nie tylko na nieprawidłowości w strukturze komórek, ale także identyfikować infekcje, które bez odpowiedniego leczenia mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia płodu. Cytologia szyjki macicy jest częścią rutynowych badań kontrolnych, które przeprowadzane są najczęściej podczas pierwszej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę wraz z badaniem ginekologicznym, badaniem krwi oraz moczu, a następnie w trzecim trymestrze ciąży.
Badanie cytologiczne w ciąży może wykryć wszelkie rodzaje infekcji, w tym choroby przenoszone drogą płciową (rzeżączka, chlamydia i wirus HPV). Jeżeli w wyniku testu lekarz stwierdzi obecność któregokolwiek z tych schorzeń, rozpocznie kurację antybiotykami bezpiecznymi dla dziecka. Niestety wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) nie reaguje na antybiotyki, dlatego zostanie wyleczony dopiero po rozwiązaniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze