Poród łożyska
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuW ferworze porodowej gorączki świeżo upieczone mamy często zapominają o ostatnim etapie rozwiązania – urodzeniu łożyska. Jak przebiega ten drugi poród? Czy boli? Co się dzieje z łożyskiem, kiedy ty wreszcie odpoczywasz i cieszysz się swoim maluszkiem?
Rola łożyska
Łożysko jest narządem dostępnym tylko kobietom w ciąży. Wytwarza się dopiero po zapłodnieniu i rośnie wraz z dzieckiem (w końcowej fazie ma ok. 20 cm długości i waży kilogram. Jest niezbędnym dostawcą tlenu i substancji odżywczych, koniecznych do rozwoju płodu i przygotowania dziecka do rozwiązania. Z organizmem malucha połączone jest pępowiną, składająca się z żyły i dwóch tętnic, przez które dostarczane są odpowiednie substancje.
Rodzenie łożyska
Wydalenie łożyska to ostatni etap porodu. Odbywa się kilka- bądź kilkanaście minut po urodzeniu dziecka, często wtedy, gdy mama tuli swojego maluszka. Czasem trwa nawet godzinę (ale nie jest bolesny), ale zwykle to kwestia kilku minut. Macica jest bowiem przyzwyczajona do skurczów, a kobieta do parcia, łożysko odkleja się więc dość swobodnie. Niekiedy położna pomaga mu ciągnąć za pozostałość pępowiny bądź naciskając lekko podbrzusze kobiety, a zwykle podaje oksytocynę, żeby zwielokrotnić częstotliwość skurczów.
Po porodzie
Najmniej przyjemne dolegliwości podczas połogu – krwawienie z dróg rodnych, zwane odchodami popołogowymi – jest właśnie wynikiem odklejenia się łożyska. Na ścianie macicy pozostała rana, która potrzebuje czasu, by się wygoić. Krwawienie jest jednak zupełnie naturalne i potrzebne, jest sygnałem prawidłowego cofania się zmian poporodowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze