Jak dobrze wychować dziecko?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWychowywanie dzieci to niezwykle odpowiedzialna, ale też i najbardziej satysfakcjonująca praca życia. Czy wiesz, jak przebiega rozwój dziecka i jakimi zasadami kierować się w wychowaniu swojego malucha? Idź za głosem serca. Niech dyscyplina i miłość idą ze sobą zawsze w parze.
Krok 1: Dziecko jest darem
Pierwszym krokiem wychowania dziecka jest uświadomienie sobie, że jest najlepszą „rzeczą”, jaka cię spotkała. Dziecko jest darem i tak należy je przyjąć i traktować. Nigdy nie zapominaj o odpowiedzialności, jaką za nie bierzesz. To od ciebie zależy, jak przebiegać będzie jego rozwój emocjonalny.
Krok 2: Nie udawaj, że wiesz wszystko
Nikt nie wie wszystkiego. Nie próbuj stwarzać wrażenie osoby wszystkowiedzącej. Wychowanie dzieci to nie wypunktowana instrukcja, ale kierowanie się rozsądkiem i sercem. Żadne dziecko nie będzie „chodzić jak w zegarku”. Bądź szczera z dzieckiem. Jeśli popełnisz błąd, przyznaj się do tego. Ono na pewno to doceni i poprzez naśladownictwo nabędzie umiejętność przyznawania się do błędów.
Krok 3: Nie sil się na bycie „kumplem”
Nie masz być „kumplem” swojego dziecka, ale rodzicem. To, że będziesz też jego przyjacielem, to wspaniały dodatek. Dziecko musi wiedzieć, że może ci ufać, ale potrzebuje też, byś była jego autorytetem. Bycie na równi z dzieckiem to nie twoja rola.
Krok 4: Pokaż, że jest wyjątkowe
Staraj się jak najczęściej okazać dziecku, że jest dla ciebie kimś wyjątkowym. Nie chodzi o rozpieszczanie, ale okazywanie uczuć i nie bagatelizowanie jego potrzeb i problemów, choćby wydawały ci się błahe i niewarte uwagi.
Krok 5: Ustal granice
Dyscyplina jest niezbędną częścią wychowania. Dziecko musi znać granice, których nie może przekraczać i konsekwencje, które należy ponieść za ich przekroczenie. Maluch będzie walczył, ale ty musisz być konsekwentna, by nauczyć je dyscypliny.
Krok 6: Nie wymagaj zbyt wiele
Stawianie zbyt dużych wymagań to wyrządzenie dziecku krzywdy i cofnięcie się w postępie wychowawczym o kilka kroków. Im więcej nakładasz na dziecko obowiązków, tym bardziej czuje się ograniczone, a jego potrzeba autonomii, która bardzo wzrasta w wieku przedszkolnym, tego nie zniesie. Poznaj swoje dziecko i określ realistycznie jego możliwości. Zachęcaj, a nie rozkazuj.
Krok 7: Naucz zaufania
Naucz dziecko wierzyć. Nie musi to być wiara w Boga, jeśli nie jest to zgodne z twoimi przekonaniami. Chodzi o zaufanie, które jest filarem bliskich relacji, stymulujący układ limbiczny dziecka (emocje, motywacje).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze