Ból krzyża w ciąży
PATRYCJA • dawno temuBól kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży. Ból pleców dopada zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, co związane jest z ogromnymi zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Poniżej kilka słów wyjaśnień, skąd się bierze ból krzyża oraz sposoby na ból kręgosłupa w ciąży.
Przyczyny bólu krzyża w ciąży
Okres ciąży organizm kobiety wykorzystuje na przygotowanie się do trudnego zadania – porodu. Aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, miednica, biodra i kręgosłup stają się bardziej ruchome, luźniejsze. W czasie ciąży szczególną aktywnością wykazują się hormony – progesteron i relaksyna. To właśnie one sprawiają, że połączenia stawowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz w obrębie miednicy ulegają rozluźnieniu. Swoisty „luz” jest potrzebny podczas porodu, aby dziecko przeciskając się przez wąskie drogi rodne, mogło rozsunąć układ kostny kanału rodnego i wydostać się na zewnątrz.
Ten większy „luz” sprawia, że utrzymanie prawidłowej postawy ciała z obciążeniem na brzuchu nie jest wcale takie proste. A jak wiadomo, wykrzywianie sylwetki to główna przyczyna bólu kręgosłupa. Rosnący w brzuchu mamy maluszek z dnia na dzień przybiera na masie. W efekcie, do tej pory płaski brzuch mamy staje się coraz bardziej wypukły. Brzuch ciążowy rozciąga mięśnie brzucha i tym samym je osłabia. Środek ciężkości ciała mamy po wpływem masy dziecka przesuwa się do przodu i kobieta zaczyna pochylać się. Aby utrzymać równowagę wygina górną część pleców nienaturalnie do tyłu. Krzywizna kręgosłupa przypomina literę „S”. Mięśnie przykręgosłupowe podtrzymujące sylwetkę w pionie są bardzo napięte i powodują ból. Jak sobie z nim poradzić?
Sposoby na ból kręgosłupa w ciąży
Jeśli chcesz uniknąć przykrych dolegliwości bólowych, musisz przestrzegać kilku zasad. Na początek zrób wszystko, aby zachować prawidłową postawę ciała w ciągu dnia. Unikaj długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Odchodź często od biurka i spaceruj po pokoju. Jeśli musisz spędzić kilka godzin w pozycji siedzącej, zainwestuj w krążek rehabilitacyjny. Ta specjalna dmuchana poduszka wymusi prawidłową postawę i tym samym odciąży dolny odcinek kręgosłupa od wytężonej pracy. Jeśli w ciągu dnia musisz spędzić wiele godzin w pozycji stojącej, zainwestuj w dobre obuwie. Szpilki i inne buty na wysokim obcasie schowaj do szafy. Będą musiały poczekać na lepsze czasy. Tymczasem zainwestuj w klapki ortopedyczne. Odpowiednio wyprofilowane rozłożą ciężar ciała na całą powierzchnię stopy, nie obciążając zanadto poszczególnych jej partii. Dzięki nim nie tylko unikniesz bólu kręgosłupa, ale i bólu nóg. I w tym przypadku przyda się ruch. Jeśli możesz, spaceruj zamiast stać w jednym miejscu. Ewentualnie przenoś ciężar ciała raz na jedną raz na drugą nogę, wysuwając jedną nogę do przodu, a najlepiej stawiając ją trochę wyżej od drugiej.
Nie obżeraj się. Ciąża nie jest usprawiedliwieniem na roztycie się. Odżywiaj się zdrowo i unikaj słodyczy. Prawidłowe przybieranie na masie w ciąży to najlepsza profilaktyka bólu kręgosłupa. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, zapisz się na fitness dla kobiet w ciąży. Zestaw ćwiczeń wykonywany pod okiem specjalisty, zapobiegnie wielu ciążowym dolegliwościom. Ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży opierają się na wzmocnieniu mięśni brzucha, pośladków, kręgosłupa i ud, czyli mięśni, które odgrywają dużą rolę w zachowaniu prawidłowej postawy ciała.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze