PMS – jak zmniejszyć jego objawy
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuPewnie nie raz spotkałaś się z określeniem Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego. Zjawisko to występuje od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją, a najczęstszymi jego objawami są rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, płaczliwość i zmiana apetytu.
Wiele kobiet skarży się, że przed miesiączką wszystko je drażni, potrafią w 5 minut się rozpłakać, po czym pochłonąć dwa hamburgery i pudełko lodów. Na szczęście nie wszystkie kobiety cierpią na tak dokuczliwy Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (Premenstrual syndrome – PMS) – część kobiet tylko lekko odczuwa jego objawy. Czym jest PMS?
Specjaliści nie mają pewności, co dokładnie wywołuje PMS, jednak przypuszcza się, że objawy te mają swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych, które występują tuż przed menstruacją. Organizm produkuje zbyt dużo estrogenów przy niedoborze progestagenów. Tyle teoria. Jak w praktyce zmniejszyć skutki napięcia?
- Prowadź kalendarzyk swoich cyklów. Dzięki prostym obliczeniom będziesz wiedziała, kiedy zbliża Ci się miesiączka, co pozwoli Ci chociaż trochę zapobiec niedogodnościom. Dzięki znajomości cyklu będziesz mogła ostrzec bliskich, że w ciągu kilku dni możesz być nieznośna. Możesz też odpowiednio zaplanować dietę, a także przełożyć ważne sprawy czy spotkania na inny termin, bowiem w trakcie PMS kobiecie ciężko jest się skupić i skoncentrować.
- Zamiast katować się na siłowni, spróbuj lżejszych ćwiczeń: spacer, przejażdżka na rowerze. Wysoka aktywność ruchowa nie jest wskazana.
- Staraj się kontrolować swoje żywienie. W trakcie PMS łatwiej o napady głodu. Nie rób zakupów, gdy chce Ci się jeść – kupisz więcej i zapewne zjesz część rzeczy już po drodze do domu. Warto ustanowić żelazne zasady: jem tylko w domu o określonych porach. Wzbogać swoje menu w warzywa i owoce, ziarniste pieczywo i chude białko. Ogranicz kofeinę, sól i węglowodany.
- Jeśli czujesz się zmęczona, po prostu połóż się wcześniej spać – nie odmawiaj sobie odpoczynku. Weź relaksującą kąpiel, przeczytaj książkę. Jeśli odczuwasz silne zdenerwowanie sięgnij po melisę: pij trzy szklanki herbaty dziennie.
Napięcie przedmiesiączkowe nie powinno być zbyt uciążliwe w codziennym życiu. Jeśli odczuwasz PMS bardzo silnie i żaden ze sposobów nie skutkuje, poradź się lekarza, być może zaleci Ci terapię hormonalną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze