Jak ochronić się przed grypą?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuMamy kalendarzową jesień, czyli czas zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę. Jej objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ co roku na całym świecie zbiera śmiertelne żniwo. Na grypę i pogrypowe powikłania umiera kilkaset tysięcy ludzi. Co zrobić, aby zapobiec tej często bagatelizowanej, a jednak niebezpiecznej chorobie?
Grypa to zakaźna choroba wirusowa układu oddechowego, która szybkosię rozprzestrzenia, powodując epidemię. Może mieć łagodnyprzebieg, ale zdarza się też, że powikłania spowodowane wtórnymzakażeniem bakteryjnym mogą być bardzo poważne, a czasami kończyćsię nawet śmiercią.
Wywołuje ją wirus A, B lub C, z których najgroźniejszy to ten typu A.Wystąpieniu grypy sprzyjają niskie temperatury, przemęczenie, stres,które powodują osłabienie organizmu łatwiej poddającego sięchorobie. Poza tym atak wirusowi grypy umożliwiają niektóre chorobynp. cukrzyca, nowotwory, schorzenia układu krążenia. Najbardziejnarażone na zachorowanie są dzieci oraz ludzie starsi. Dzieciprzeziębiają się 10 razy częściej niż dorośli, którzy zmagająsię z przeziębieniem 2–4 razy w roku.
Typowe objawy grypy to podwyższona temperatura (powyżej 38º),zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni, pocenie się i towarzysząceuczucie zimna oraz bardzo często brak apetytu. Mylenie tych objawów zprzeziębieniem i leczenie się na własną rękę lub rezygnacja zleczenia często prowadzi do różnych powikłań i pogorszenia stanuzdrowia. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, wartoprzestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj o właściwej higienie, częstym myciu rąk zwłaszcza wokresie największych zachorowań na grypę. Wirus grypy przenosi sięzazwyczaj przez ręce. Osoby mające kaszel zasłaniają rękoma usta, apotem dotykają różnych przedmiotów, które stanowią źródłozagrożenia dla osób zdrowych. Wystarczy wtedy dotknąć zakażonejpowierzchni i potrzeć oczy lub usta, a wirus zostanie przekazany. Wartotakże w czasie epidemii grypy przecierać przedmioty chusteczkaminasączonymi alkoholem.
Noś maseczki ochronne, które dostępne są w aptece. Powinny miećcertyfikat, mogą zatrzymać nawet około 95% cząsteczek wielkościwirusa grypy. Noszenie ich w miejscu, w którym przebywają osoby chore,mają kaszel i kichają, może ochronić cię przed zachorowaniem nagrypę.
W sytuacji zagrożenia zrezygnuj z czułych powitań, podawania ręki iuścisków, by ustrzec się przed przekazaniem wirusa.
W czasie epidemii grypy unikaj miejsc, w których przebywa dużo ludzirozsiewających zarazki, czyli autobusów, sklepów, kin itp.
Jeżeli któryś z domowników jest chory, pamiętaj o przestrzeganiuzasad dotyczących higieny osobistej zarówno chorego, jak i swojej. Pozatym miejsca dotykane przez osobę chorą przecieraj odkażającympłynem, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Pościel i ubrania pierz wwysokiej temperaturze z dodatkiem wybielacza.
Kichając i kaszląc zakrywaj nos i usta jednorazową chusteczką,którą natychmiast wyrzucaj.
Szczep się przeciwko grypie. Skuteczność szczepień stanowi od 40 do90% ochrony przed tą chorobą. Jeżeli będzie to zmutowany wirus grypyi szczepionka go nie powstrzyma, wtedy choroba najprawdopodobniej będziemiała łagodniejszy przebieg. Osoby po 65. roku życia powinnyzainteresować się także szczepieniami na zapalenie płuc. Warto takżepomyśleć o szczepieniu na tężec, które wykonuje się raz na 10 lat,ponieważ osłabienie organizmu grypą ułatwia zadanie bakteriomwywołującym tężec.
Nie lekceważ objawów grypy, zwłaszcza jeżeli pojawią się one uosób charakteryzujących się słabszym systemem odpornościowych, awięc u dzieci i osób starszych. Niezwłoczny kontakt z lekarzemkonieczny jest także, gdy objawy zakażenia nie ustępują po 3–4dniach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze