Urlop bez bólu gardła
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuTo mit, że tylko zima wystawia nasze zdrowie na próbę. Wiele osób na ból gardła narzeka właśnie latem. Gorące, duszne powietrze, chłodne, klimatyzowane pomieszczenia, zimne napoje i lody spożywane w upalny dzień mogą znacznie obniżyć odporność systemu immunologicznego. A przecież wystarczy małe osłabienie organizmu i przeziębienie może zepsuć najlepszy okres w roku – wakacje.
Wakacje to nie tylko okres beztroskiego szaleństwa, ale niestety dość często także ból gardła i przeziębienie, które skutecznie mogą zepsuć długo wyczekiwany wypoczynek. W ciepłe dni narażamy nasz organizm na gwałtowne zmiany temperatury, co może spowodować ból gardła.
W czasie upałów gorące i suche powietrze, zwłaszcza na terenach zanieczyszczonych, powoduje nadmierne wysuszenie i podrażnienie błony śluzowej gardła, co objawia się chrypką oraz bólem.
Równocześnie, szukając ochłody, latem chętnie sięgamy po lody i bardzo zimne napoje, co powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych (tzw. anemizacja błony śluzowej gardła) pod wpływem gwałtownego ochłodzenia. Taki stan zwiększa podatność naszego gardła na zainfekowanie. Choć nic tak nie przynosi ulgi w gorący dzień jak zimna woda, warto jednak dla własnego dobra wypić chłodną, a nie lodowatą wodę.
Kolejnymi pułapkami mogą być klimatyzowane pomieszczenia i auta, w których przebywamy z taką przyjemnością. Osoby spędzające czas w klimatyzowanych biurach czy samochodach częściej od innych skarżą się na ból i stany zapalne gardła. Jest to efekt niekorzystnej różnicy wilgotności i temperatury na zewnątrz i wewnątrz klimatyzowanych miejsc.
Zdrowy rozsądek należy zachować również podczas wakacyjnych kąpieli w zimnej wodzie, bowiem naprzemienne z intensywnym opalaniem sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych.
Letnie wieczory obfitują w towarzyskie spotkania. Pamiętajmy, że przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu tytoniowego, nadużywanie alkoholu lub długotrwałe głośne mówienie mogą powodować wysuszenie śluzówki gardła i w konsekwencji ból.
Planując wyjazd, zadbaj o to, żeby w wakacyjnej apteczce nie zabrakło preparatów na ból gardła, które działają zapobiegawczo i leczniczo w schorzeniach jamy ustnej i krtani, takich jak: zapalenie gardła, zapalenie migdałków, problemy z przełykaniem; są odpowiedzialne za uśmierzanie bólu, zwalczanie infekcji oraz łagodzenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Przy pierwszych objawach bólu należy zacząć ssać tabletki, aby zdezynfekować jamę ustną oraz gardło i nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się infekcji. Dostępne w aptece tabletki do ssania nie tylko łagodzą objawy infekcji, zmniejszają ból gardła i problemy z przełykaniem, lecz działają również dezynfekująco.
Dla tych, którzy lubią wygodę, proponujemy te same tabletki, ale w formie sprayu. Łatwy w użyciu spray pozwala na rozpylenie substancji prosto na bolące miejsce.
Wygodny w stosowaniu jest także płyn od bólu gardła. Działa zapobiegawczo i leczniczo w schorzeniach jamy ustnej i krtani, takich jak: nieżytowe zapalenie gardła, zapalenie migdałków lub chrypka. Zawarte w preparacie składniki hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła oraz działają miejscowo znieczulająco. Można go stosować rano i wieczorem po śniadaniu i po kolacji. Szybko i skutecznie pomaga w leczeniu schorzenia jamy ustnej i krtani, walczy z bólem gardła. Dzięki obecności mentolu, który zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych, działa miejscowo znieczulająco i przeciwbólowo.
W aptece dostępne są także specjalne preparaty bez cukru — tabletki od bólu gardła, które powstały z myślą o wszystkich tych, którzy są na diecie niskocukrowej (wartość energetyczna 1 tabletki wynosi 0,22 jednostki chlebowej i powinna być uwzględniana przez cukrzyków przy doborze dawki insuliny). Tabletki bez cukru nie dostarczają organizmowi dodatkowych, zbędnych kalorii. Zawarta w tabletkach likazyna (bezbarwny syrop skrobiowy), nadająca im słodki i przyjemny smak, nie jest szkodliwa dla zębów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze