Kwiaty do jedzenia
KAROLINA • dawno temuJedzenie to nie tylko dziedzina doznań smakowych, bowiem równie ważne są aromat i wygląd potrawy. Połączenie tych trzech elementów częstokroć sprawia, że nie możemy się oprzeć skosztowaniu kolejnej porcji. Z kolei niedoceniana estetyka potrawy jest bardzo ważnym bodźcem skłaniającym nas do zasmakowania danego dania. Istnieje wiele metod doskonalących smak przygotowanych potraw, jednak niewielu wie, że idealnym sposobem na uzupełnienie dania ciekawym smakiem, aromatem i wyglądem, są kwiaty.
Kwiaty w kuchni
Kwiaty najczęściej kojarzą się nam ze sztucznymi roślinami doniczkowymi zdobiącymi pomieszczenie. Poza tym z pięknymi ogrodami i parkami, w których zachwycają spacerujących swym słodkim zapachem i przepięknym wyglądem. I tak większość z nas widząc omawiane rośliny, umiejscawia je na łące, w doniczce, na straganie, a nawet we włosach, lecz zapomina o tym, że długa i ciekawa jest tradycja wykorzystania kwiatów w kuchni. Nie tylko chodzi tu o wytwarzanie dekoracji z kwiatów zdobiących torty, ciasta, lody i desery. Kwiaty bowiem to doskonały składnik wielu dobrze nam znanych dań, choć rzadko zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z omawianą rośliną. Wystarczy wspomnieć tak popularne i długo goszczące w tradycji kuchni polskiej kwiaty jak kalafior, brokuł bądź róża. Często dodajemy do potraw kwiaty ziół, jakimi są czosnek, bazylia, oregano, tymianek, szczypior oraz kolendra. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wymienione gatunki trudno zastąpić jakimkolwiek innym składnikiem, a właściwości zapachowe i smakowe, jakie posiadają, nieraz przekraczają nasze najśmielsze oczekiwania. Istnieją jednak inne kwiaty jadalne, których wykorzystanie w trakcie przyrządzania potraw jest mniej znane, a które nadają potrawom wyjątkowy smak, zapach i przede wszystkim wygląd. Dodatek omawianych roślin jadalnych to niezastąpiony sposób na zaimponowanie nawet największym znawcom kulinariów.
Kwiaty jadalne
Wśród dobrze znanych, lecz rzadko stosowanych w kuchni kwiatów należy wymienić stokrotki, mieczyki i rumianek. Pierwsza ze wskazanych roślin charakteryzuje się połączeniem smaku mięty i koniczyny, przez co idealnie nadaje się do marynowania, past, omletów, sosów, a także urozmaica smak i wygląd sałaty. Rumianek natomiast, który posiada lekką nutkę jabłka, pasuje do drobiu, a nalewka z jego dodatkiem umili deszczowe wieczory. Ciekawym, różnokolorowym i smacznym kwiatem do jedzenia jest mieczyk. Jedzenie go przywodzi na myśl sałatę, dlatego też można nim z powodzeniem ją zastępować.
Bratek, nagietek i ogórecznik to kolejne propozycje, które ozdobią i wzbogacą smakiem nasze potrawy. Szerszemu gronu pierwsza ze wskazanych roślin znana jest jako herbata, jednak możemy nią wzbogacić przyrządzane zupy, sałatki i potrawki z warzyw. Nagietek to popularna roślina, która z łatwością może zastąpić drogi szafran. Otóż dodana do potraw zabarwi je na żywy pomarańczowy kolor. Z kolei ogórecznik to wspaniały dodatek do orzeźwiających napojów, sałatek i zup. To idealna propozycja na upalne dni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze