Niebezpieczne upały
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWysoka temperatura, mocne sÅ‚oÅ„ce i beztroskie, wakacyjne lenistwo. Czy można marzyć o czymÅ› wiÄ™cej? Jednak to co jednych cieszy, innym może dokuczać. UpaÅ‚y i wilgotność wiÄ™ksza niż ta, do której organizm siÄ™ przystosowaÅ‚, sÄ… głównÄ… przyczynÄ… udaru cieplnego i wyczerpania upaÅ‚em. Jak powinna wyglÄ…dać pierwsza pomoc w przypadku wyczerpania upaÅ‚em lub w przypadku udaru sÅ‚onecznego? Jak chronić siÄ™ przed udarem cieplnym?

Wysoka temperatura, mocne słońce i beztroskie, wakacyjne lenistwo. Czy można marzyć o czymś więcej? Jednak to co jednych cieszy, innym może dokuczać. Upały i wilgotność większa niż ta, do której organizm się przystosował, są główną przyczyną udaru cieplnego i wyczerpania upałem.
Wyczerpanie — skutki dziaÅ‚ania upaÅ‚u:
zmęczenie, osłabienie,intensywne pocenie się,spadek ciśnienia,słabsze tętno,blada, lepka skóra,omdlenia, niepokój, zaburzenia świadomości.

Do wyczerpania dochodzi, gdy następuje odwodnienie spowodowane zbyt małą ilością płynów dostarczanych organizmowi, przy jednoczesnej obfitej potliwości organizmu, który traci zgromadzoną wodę.
Pierwsza pomoc w przypadku wyczerpania upałem:
przenieś chorego w chłodne miejsce,zwróć uwagę, aby jego nogi były uniesione wyżej,zdejmij z niego ciasną odzież,co kilka minut podawaj do picia wodę lub soki owocowe.
Warunki sprzyjajÄ…ce wystÄ…pieniu udaru:
gorący klimat,gorące, parne dni,duże nasłonecznienie (brak nakrycia głowy),praca w gorącym i wilgotnym powietrzu bez przewiewu,praca podczas silnego nasłonecznienia,praca w upalny dzień na dużej wysokości,gorące kąpiele wodne lub parowe.

Możliwe objawy udaru:
bardzo wysoka gorÄ…czka, utrata apetytu,bóle, zawroty gÅ‚owy,przemÄ™czenie,czerwona, sucha skóra, czÄ™sto poparzenie I stopnia,szybki, pÅ‚ytki oddech,wzrost tÄ™tna do 160–180 uderzeÅ„ na minutÄ™,zaburzenia Å›wiadomoÅ›ci,drgawki,nudnoÅ›ci,zwiotczenie mięśni,wymioty,problemy z ukÅ‚adem krążenia,utrata przytomnoÅ›ci.
Udar jest groźniejszy niż wyczerpanie. Występuje nagle podczas upalnej, wilgotnej pogody. Organizm ma wtedy utrudnione lub nawet uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła np. w przypadku zbyt długiego plażowania. Jego wystąpieniu sprzyja brak płynów, które organizm powinien przyjmować podczas upałów, oraz nieodpowiednie, nieprzewiewne ubranie. Udar wymaga natychmiastowej hospitalizacji, gdyż może zakończyć się nawet śmiercią.
Osoby szczególnie narażone na wystąpienie udaru cieplnego:
starsi,otyli,osłabieni chorobą,pijący w dużych ilościach alkohol,zażywający niektóre leki (leki moczopędne i leki z grupy fenotiazyny).

Co zrobić, aby nie doszło do udaru:
nie pozostawaj zbyt długo na słońcu,wypijaj dużą ilość płynów, najlepiej niegazowaną wodę,spożywaj w dużych ilościach owoce i warzywa,zrezygnuj z alkoholu, kawy i papierosów,zwilżaj głowę i szyję zimną wodą,wachluj się,zmniejsz aktywność,słuchaj prognozy pogody i w miarę możliwości nie opuszczaj domu między godziną jedenastą a trzynastą,przed wyjściem z domu pamiętaj o nakryciu głowy,nie zdejmuj koszulki, gdyż wskazane jest osłanianie klatki piersiowej,noś jasne stroje, najlepiej bawełniane.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego:
wezwij pogotowie,przyłóż choremu zimny okład lub spryskaj go wodą,jeżeli to możliwe przenieś chorego do klimatyzowanego pomieszczenia,umieść pojemniki z lodem pod ramionami, w pachwinach, wokół szyi, kolan i kostek,podaj wodę do picia, ale tylko wtedy, gdy chory jest przytomny,intensywnie wachluj chorego, ale uważaj, aby nie spowodować dreszczy,mierz temperaturę ciała co 10 minut,zrezygnuj z ochładzania, gdy temperatura spadnie do 38 stopni.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze