Antykoncepcja matek karmiących
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuDla kobiety powrót do aktywnego życia seksualnego po porodzie to nie tylko strach przed bólem, ale i obawa przed ponownym zajściem w ciążę. Nieprawdą jest bowiem, że karmienie piersią stanowi pełne zabezpieczenie przed kolejnym poczęciem. Jakie metody antykoncepcji wybrać, aby w tym szczególnym okresie czuć się bezpiecznie i komfortowo?
Podczas karmienia piersią wydzielany jest hormon o nazwie prolaktyna, który hamuje jajeczkowanie, zwłaszcza przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie. Nie można mieć jednak stuprocentowej pewności, kiedy płodność powróci, dlatego wszystkie karmiące mamy, które nie planują w tym czasie kolejnego dziecka, powinny pomyśleć o zabezpieczeniu się przed następną ciążą.
Młode mamy karmiące piersią mogą zdecydować się na pigułki hormonalne zawierające niewielką ilość tylko jednego z hormonów - progestagenu. Tego typu tabletka jest bezpieczna, nie wpływa niekorzystnie ani na laktację, ani na rozwój dziecka. Hormony znajdujące się w jej składzie nie wpływają na jakość mleka, a tym samym na zdrowie maluszka.
Na temat jednoskładnikowej tabletki hormonalnej wypowiada się dr n. med. Grzegorz Południewski z Towarzystwa Rozwoju Rodziny: Mechanizm działania pigułki w 99% polega na hamowaniu owulacji, czyli zapobieganiu dojrzewania komórki jajowej. Dodatkowo powoduje zmianę konsystencji śluzu szyjkowego w taki sposób, że staje się on nieprzenikliwy dla plemników. Kobiety, które chcą karmić, nie powinny zażywać dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych, gdyż hormony w nich zawarte mogą zmniejszać ilość mleka oraz zmieniać jego skład.
Oprócz kobiet karmiących piersią pigułki te mogą zażywać kobiety palące, które z różnych względów nie mogą stosować złożonej antykoncepcji hormonalnej lub po prostu ją źle znoszą.
W przypadku odstawienia dziecka od piersi nie jest konieczna rezygnacja z jednoskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej i jeżeli jest dobrze tolerowana, można ją w dalszym ciągu stosować. Podobne działanie jak pigułka ma zastrzyk antykoncepcyjny zawierający również jeden hormon — progestagen. Chociaż poziom stężenia hormonów utrzymuje się nawet przez dziewięć miesięcy, to zastrzyk należy wykonać raz na trzy miesiące.
Bezpieczną metodą zarówno dla matki, jak i dla dziecka jest stosowanie prezerwatyw oraz środków chemicznych. Są to metody wygodne, nieszkodliwe oraz skuteczne.
Inną możliwością jest założenie wkładki domacicznej, tzw. spirali, na którą często decydują się kobiety po urodzeniu dziecka. Wkładki zmniejszają ruchliwość plemników, co utrudnia im dotarcie do komórki jajowej, a tym samym zapłodnienie. Wpływ na to mają zawarte w nich hormony. W swoim składzie mogą mieć one także dodatek miedzi i srebra.
Warto pamiętać, że wybrana metoda powinna być nie tylko skuteczna i bezpieczna, ale także wygodna i dobrze tolerowana przez młodą mamę.
Kobiety w tym okresie często wybierają także naturalne sposoby zapobiegania ciąży. Należy do nich codzienne mierzenie temperatury oraz metoda polegająca na obserwacji śluzu. W tym czasie są one jednak najbardziej zawodne.
Z całą pewnością najskuteczniejszą metodą jest całkowita abstynencja, na którą kobiety też się decydują. Tylko po co odbierać sobie radość z seksu, skoro można uciec się do innych sposobów?
W wybraniu najlepszej dla ciebie metody antykoncepcyjnej z całą pewnością pomoże ci twój ginekolog, dzięki czemu poczujesz się bezpiecznie bez odbierania sobie prawa do zadowolenia.
Informacja prasowa: Magdalena Bober
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze