Rozszerzenie diety niemowląt - jakie witaminy i składniki mineralne powinien zawierać jadłospis dzie
REDAKCJA • dawno temuOkoło 6. miesiąca życia mleko mamy przestaje maluchowi wystarczać. To czas na rozszerzenie diety. Tego momentu nie da się przegapić – dziecko interesuje się zawartością talerza rodziców, wyciąga rączki do nowych posiłków, często ssie paluszki. Co jednak podawać dziecku, by jego rozwój był prawidłowy?
Rozszerzanie diety niemowląt – wprowadzamy warzywa, czyli „bomby” witaminowe
Witamina C – przyspiesza proces gojenia się ran, wzmacnia odporność. Ponadto ułatwia proces przyswajania żelaza, dlatego dobrze jest podawać produkty z witaminą C wraz z pokarmem bogatym w żelazo. W witaminę C są bogate takie warzywa jak: brokuły, papryka, kapusta, pomidory.
Foliany – w tym kwas foliowy – występują w warzywach zielonych takich jak szpinak, sałata czy brokuły. Są niezbędne dla prawidłowego działania układu nerwowego i mózgu, wpływają także na samopoczucie i wspomagają procesy krwiotwórcze.
Żelazo – również wpływa na procesy krwiotwórcze, bierze udział w transporcie krwi do mózgu. Buraki i zielona część pietruszki są bogate w żelazo, dlatego warto dodać te składniki do diety malucha.
Witamina A – zawierają ją warzywa żółte i pomarańczowe, takie jak dynia czy marchew. Witamina ta wpływa na prawidłową pracę wzroku.
Potas, magnez, wapń, cynk, miedź – to niezbędne składniki występujące m.in. w bakłażanach, burakach, cukinii, pomidorach, szpinaku. Składniki te gwarantują prawidłowy i zrównoważony rozwój.
Rozszerzanie diety niemowląt — kliknij i dowiedz się więcej
Rozszerzanie diety niemowląt – czas na owoce: bogactwo smaku i wartości odżywczych
Owoce są bogate w witaminy – głównie A i C. Oprócz tego są źródłem wielu składników wchodzących w skład kości, zębów, płynów ustrojowych i enzymów. Oprócz tego owoce są bogatym źródłem błonnika i pektyn – niezbędnych przy profilaktyce zaparć u maluszków.
Mleko i produkty mleczne
To produkty bardzo istotne w diecie dziecka, gdyż dostarczają tak potrzebnego wapnia oraz witaminy D. Wapń jest szczególnie istotny w procesie rozwoju i wzrostu kości i zębów. To on pomaga budować zdrowy kościec. Dobrze jest podawać dziecku mleko przeznaczone dla wieku oraz fermentowane napoje mleczne, takie jak kefiry i jogurty. Najlepiej też, by były to produkty naturalne, jednak aby urozmaicić dziecku posiłek – można dodać świeżych owoców – najlepiej sezonowych.
Dbaj więc o różnorodność podawanych maluchowi produktów. To od zdrowego żywienia zależy późniejsze zdrowie dziecka. Dobrze zbilansowana dieta zapewnia jego prawidłowy rozwój. To również doskonały czas, by kształtować dobre nawyki w żywieniu dziecka.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze