Zapobieganie i leczenie paradontozy
KAROLINA WIŚNIK • dawno temuParadontoza czyli zapalenie przyzębia zaczyna się zwykle niewinnie i rozwija się stopniowo. Początkowy brak objawów sprawia, że wielu chorych nie zgłasza się do lekarza. Ta pozornie błaha przypadłość, jeżeli zostanie zlekceważona, może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Paradontoza czyli zapalenie przyzębia zaczyna się zwykle niewinnie i rozwija się stopniowo. Początkowy brak objawów sprawia, że wielu chorych nie zgłasza się do lekarza. Ta pozornie błaha przypadłość, jeżeli zostanie zlekceważona, może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to krwawienie dziąseł, ich obrzęk, nadmiar kamienia nazębnego, ból przy dotyku, pojawiająca się między dziąsłem a zębem ropa, odsłonięcie zębów, metaliczny smak w ustach, nieświeży oddech.
— Nie wolno bagatelizować tego typu objawów. To pierwsze symptomy, że dzieje się coś złego i zarazem najłatwiejsze stadium do leczenia. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeśli jej zaniechamy, infekcja będzie postępować w dalszej kolejności powodując obrzmienie dziąseł i powstanie kieszonki między nimi a zębami. W praktyce następuje odsłonięcie zęba, co wiąże się często z ogromnym bólem i destabilizacją zęba w kości. To już prosta droga do jego utraty – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda.
Należy bezwzględnie poprawić higienę jamy ustnej. Jeżeli zauważymy krwawiące dziąsła, nie przerywamy szczotkowania, a wręcz przeciwnie szczotkujemy jeszcze dłużej i częściej. Należy się też zaopatrzyć w specjalne płyny dezynfekujące jamę ustną i nici dentystyczne. Pasta i szczotka nie wyeliminuje przyczyny choroby, a jedynie złagodzi objawy.
— Proces leczenia zależy od zaawansowania zapalenia przyzębia. W najprostszym przypadku może być to usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz może zaaplikować antybiotyk miejscowy lub przepisać kurację doustną. W najtrudniejszych przypadkach stosowane są zabiegi chirurgiczne, przeszczepy kości i tkanki miękkiej. Zaawansowana paradontoza wymaga leczenia długotrwałego i kosztownego, dlatego w naszym interesie jest, by do niej nie dopuścić – kończy dr Duda.
Czynnikami zwiększającymi zapalenie przyzębia oprócz higieny są uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne u kobiet, palenie papierosów, cukrzyca, AIDS, nowotwory oraz leki hamujące produkcję śliny.
Aby nie dopuścić do paradontozy lub wyleczyć ją we wczesnym stadium, należy nie zaniedbywać kontrolnych wizyt u dentysty. Istotne jest regularne pozbywanie się kamienia i płytki nazębnej oraz stosowanie diety bogatej w wapń i białko. Dzięki temu unikniemy poważnych komplikacji w przyszłości.
Źródło: informacja prasowa Beata Kośmider
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze