10 sposobów na szybkie zasypianie

10. Ćwiczenia fizyczne
Dzięki regularnej aktywności fizycznej nasz wygląd ulega poprawie. Jednocześnie podnosi się jakość snu, gdy podczas ćwiczeń pozbywamy się negatywnych emocji i redukujemy stres. Pamiętajmy jednak, że trening powinien odbywać się przynajmniej trzy godziny przed położeniem się do łóżka. W innym wypadku adrenalina będzie utrzymywała nas na nogach.

9. Napoje, które ingerują w nasz senUnikajmy picia kawy i herbaty w późnych godzinach wieczornych (jeśli nie musimy pozostawać czujni). Mogą one powodować trudności w zasypianiu. To samo dotyczy alkoholu oraz – co pewnie niektórych zdziwi – dużej ilości wody tuż przed zaśnięciem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Napoje, które ingerują w nasz sen
Unikajmy picia kawy i herbaty w późnych godzinach wieczornych (jeśli nie musimy pozostawać czujni). Mogą one powodować trudności w zasypianiu. To samo dotyczy alkoholu oraz – co pewnie niektórych zdziwi – dużej ilości wody tuż przed zaśnięciem.

8. Rozsądnie planuj drzemkiDrzemki są zdrowe i pozwalają utrzymać wysoką wydajność. Jednak gdy trwają zbyt długo, mogą wytrącić nas z naturalnego dobowego rytmu. Taka do 90 minut przynosi wiele korzyści, które różnią się w zależności od dokładnego czasu jej trwania. Natomiast drzemka po godzinie 16:00 może powodować trudności w zasypianiu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. RozsÄ…dnie planuj drzemki
Drzemki są zdrowe i pozwalają utrzymać wysoką wydajność. Jednak gdy trwają zbyt długo, mogą wytrącić nas z naturalnego dobowego rytmu. Taka do 90 minut przynosi wiele korzyści, które różnią się w zależności od dokładnego czasu jej trwania. Natomiast drzemka po godzinie 16:00 może powodować trudności w zasypianiu.

7. Pilnuj tego, co jesz przed snemCiężkostrawne jedzenie może negatywnie wpływać na jakość snu. Z drugiej strony, głód będzie powodował pobudki, co również zaburzy proces prawidłowej regeneracji organizmu. By zapewnić sobie właściwy komfort podczas nocnego wypoczynku, warto zjeść lekką przekąskę najpóźniej dwie godziny przed snem.
Zdjęcie pizzy / Shutterstock

7. Pilnuj tego, co jesz przed snem
Ciężkostrawne jedzenie może negatywnie wpływać na jakość snu. Z drugiej strony, głód będzie powodował pobudki, co również zaburzy proces prawidłowej regeneracji organizmu. By zapewnić sobie właściwy komfort podczas nocnego wypoczynku, warto zjeść lekką przekąskę najpóźniej dwie godziny przed snem.

6. Wyłącz komputer i telewizorDziałający sprzęt elektroniczny powoduje, że nasz organizm pozostaje w stanie czuwania, a sen jest bardziej płytki. Postarajmy się więc we właściwym momencie wyłączyć komputer i telewizor.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

6. Wyłącz komputer i telewizor
Działający sprzęt elektroniczny powoduje, że nasz organizm pozostaje w stanie czuwania, a sen jest bardziej płytki. Postarajmy się więc we właściwym momencie wyłączyć komputer i telewizor.

5. Utrzymaj właściwą temperaturę powietrzaZapadamy w sen szybciej, gdy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Ma to również przełożenie na jakość snu. Idealna temperatura wynosi w tym wypadku około 18 stopni Celsjusza.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Utrzymaj właściwą temperaturę powietrza
Zapadamy w sen szybciej, gdy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Ma to również przełożenie na jakość snu. Idealna temperatura wynosi w tym wypadku około 18 stopni Celsjusza.

4. Niech zapadnie ciemnośćŚwiatło stymuluje mózg i ingeruje w działanie hormonów snu. Dlatego właśnie lepiej nam się śpi w zaciemnionych pomieszczeniach.
Zdjęcie autorstwa Sh1ra / CC BY

4. Niech zapadnie ciemność
Światło stymuluje mózg i ingeruje w działanie hormonów snu. Dlatego właśnie lepiej nam się śpi w zaciemnionych pomieszczeniach.

3. Zasypiaj z dala od hałasówHałas może skutecznie przeszkadzać nam w zasypianiu. Jeśli to konieczne, zaopatrz się w specjalne zatyczki do uszu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Zasypiaj z dala od hałasów
Hałas może skutecznie przeszkadzać nam w zasypianiu. Jeśli to konieczne, zaopatrz się w specjalne zatyczki do uszu.

2. Stała godzina snuZasypiaj zawsze o tej samej godzinie, a wkrótce organizm przyzwyczai się do tego i sam zacznie się domagać snu, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Uczyń z tego zdrową rutynę.
Zdjęcie autorstwa PubicDomainPictures / CC BY

2. Stała godzina snu
Zasypiaj zawsze o tej samej godzinie, a wkrótce organizm przyzwyczai się do tego i sam zacznie się domagać snu, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Uczyń z tego zdrową rutynę.

1. Zasypianie na najwyższym poziomieZadbaj o dobrą jakość materiałów, z których wykonana jest pościel oraz piżama. Tak, by skóra mogła oddychać i nie uległa podrażnieniom. Wygoda poprawi komfort samego zasypiania. Dobrze wyprofilowana poduszka oraz właściwa pozycja mogą wpłynąć na jakość snu, nawet jeśli ktoś uskarża się na dolegliwości zdrowotne.
Zdjęcie autorstwa Prayitno / CC BY

1. Zasypianie na najwyższym poziomie
Zadbaj o dobrą jakość materiałów, z których wykonana jest pościel oraz piżama. Tak, by skóra mogła oddychać i nie uległa podrażnieniom. Wygoda poprawi komfort samego zasypiania. Dobrze wyprofilowana poduszka oraz właściwa pozycja mogą wpłynąć na jakość snu, nawet jeśli ktoś uskarża się na dolegliwości zdrowotne.

Podziel siÄ™:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Szybki trening w porze lunchu SUBSTANCJE PRZYSPIESZAJĄCE ODCHUDZANIE 10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących Dieta i sport jesienią Skręcenie a zwichnięcie Bokwa wkracza do Polski Jak rozpoznać kłamcę - w 10 punktach Trening kardio Mocne rzęsy Picie słodkich napojów w czasie upałów... skutecznie odwadnia Co mi dolega? Jakie są rodzaje nakładek na zęby? Poznaj zastosowanie i zalety licówek