Tylko spokój może nas uratować
PAULA • dawno temuCharles Alexander Morgan III wskoczył ze skrępowanymi rękami i nogami, bez sprzętu nurkowego, tylko z rurką zaciśniętą w zębach, do basenu w Navy Diving and Salvage Training Center w Panama City. Szybko poszedł na dno, jednak nie panikował.
Morgan, który większość swojego dzieciństwa spędził w wodzie, a teraz studiuje biologię stresu i zespół stresu pourazowego na Yale University School of Medicine, był niezwykle spokojny, ponieważ zdawał sobie sprawę, że jedynie spokój może go w tej sytuacji uratować.
Wielu żołnierzy, którzy przechodzą takie szkolenie w pierwszym miesiącu, nie ma niestety tej wiedzy. Morgan poszukuje psychologicznych powiązań ze stresem, próbując zidentyfikować osoby, które są lepiej predysponowane do radzenia sobie z nim. Uczestnicy szkolenia wrzucani są do wody w takim stanie, jak wypróbował to Morgan, i mają 60 sekund, aby się wydostać, inaczej muszą opuścić szkołę. 50% uczestników wykrusza się w pierwszym tygodniu.
Morgan mierzył poziom hormonu DHEA u ochotników przed i po ich ostatnim zadaniu: nocnym podwodnym przepłynięciu 3 mil z oceanu do brzegu. Odkrył, że wysokie poziomy DHAE i DHEAS przewidują lepsze wyniki. Co więcej osoby z wyższym poziomem DHEA miały mniej objawów dysocjacji, co miało także przełożenie na lepszy wynik w zadaniu opisanym na początku. Neurolog Joe Herbert z University of Cambridge stwierdził, że po raz pierwszy zobaczył mocne dowody na połączenie ludzkiego zachowania z poziomem hormonu DHEA.
Morgan po raz pierwszy dostrzegł tę zależność w 2000 r., kiedy prowadził badania w szkole przetrwania Army’s Fort Bragg w Północnej Karolinie. Tam żołnierze w symulowanych warunkach pojmania wojennego byli przesłuchiwani i uczyli się, jak przeżyć bez żywności.
Dane pokazują możliwe powiązanie, że DHEA mityguje działanie kortyzolu, hormonu stresu, dodaje psychiatra Owen Wolkowitz z University of Kalifornia. Kortyzol uwalnia się w sytuacjach stresowych i podnosi poziom energii, usprawnia pamięć, układ odpornościowy i tolerancję na ból, wszystko, co pozwoli organizmowi przetrwać stresującą sytuację. Z drugiej jednak strony długotrwałe wystawienie organizmu na wysokie poziomy tego hormonu może uszkadzać komórki nerwowe w mózgu.
U myszy DHEA blokuje nawet neurotoksyczne działanie glukokortykoidów w hipokampie. Morgan ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne w tej kwestii z udziałem ludzi.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze