Przykry zapach z ust
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuNieprzyjemny zapach z ust to przypadłość wstydliwa i nawet jeśli nie świadczy o poważnych problemach zdrowotnych, to zawsze negatywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi, może też obniżyć możliwości zawodowe i stać się źródłem kompleksów. Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn i leczenie.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, jest dość częstym problemem, który skutecznie utrudnia życie. To duży kłopot towarzyski, może zniechęcać znajomych i utrudniać nawiązywanie nowych kontaktów, a co gorsza stanowić przeszkodę w znalezieniu nowej pracy. Nieświeży oddech może też prowadzić do kryzysu małżeńskiego, bo niszczy życie intymne. Trudno wyobrazić sobie randkę, z osobą, która ma nieświeży zapach z ust. A co gorsza zdarza się, że osoba, która cierpi na halitozę, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Trzeba zwrócić uwagę, czy rozmówca nie odsuwa się od nas, nie odwraca głowę, kiedy mówimy, albo na siłę, niemal w połowie zdania kończy rozmowę.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
Powodów nieświeżego oddechu może być wiele, najczęstszy to zbyt rzadka, albo niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zdarza się jednak, że pomimo wielu wysiłków włożonych w dbałość o zęby, problem nie mija. Wtedy może być objawem chorób gardła, czy żołądka. Watro wybrać się do laryngologa albo gastrologa.
Choroby zębów i dziąseł
Nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej, choroby zębów i dziąseł to najczęstsze przyczyny brzydkiego oddechu. Za nieprzyjemne zapachy odpowiadają dwie substancje siarkowodór i metanotiol. Produkują je cztery gatunki bakterii. Kiedy niedokładnie myjemy zęby, dostarczamy im pożywkę. Poza tym przyczyną mogą być ubytki w uzębieniu, kamień nazębny, bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia. Dlatego pierwsze kroki w walce z przykrym oddechem należy skierować do dentysty. Stomatolog sprawdzi ubytki, zdejmie kamień, zdiagnozuje stan zapalny. Należy też dokładnie czyścić zęby, używać nitki dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębnych, czyścić język, zmieniać szczoteczkę na nową co 3 tygodnie. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów po każdym posiłku, warto wypłukać jamę ustną wodą, można też zjeść jabłko, kawałek pomarańczy, żuć gumę, co pobudza wydzielanie śliny, która przepłukuje usta.
Przewlekłe zapalenie migdałków
Podczas infekcji w migdałkach gromadzi się ropna wydzielina, która powoduje przykry zapach z ust. Inne powody to chore zatoki, zapalenie gardła czy nieżyt nosa, a także grzybica jamy istnej, która może wystąpić po kuracji antybiotykowej. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u laryngologa. Lekarz ustali przyczyny i zastosuje odpowiednie leczenie.
Choroby żołądka
Zdarza się też, że powodem przykrego zapachu jest choroba wrzodowa żołądka, błony śluzowej żołądka, ostry nieżyt przewodu pokarmowego, złe wchłanianie oraz zbyt mała ilość enzymów trawiennych. Wreszcie przyczyna może leżeć w zakażeniu Helicobacter pylori – bakterią, która występuje u wielu osób i prowadzi do choroby wrzodowej. Aby ją wykryć konieczne są badania, a następnie kuracja antybiotykowa. Warto wybrać się do gastrologa.
Niewłaściwa dieta
Powodem może też być zakwaszenie organizmu, wtedy z diety należy wykluczyć kawę, mięso, sery, cukier i białe pieczywo, a także unikać czosnku i cebuli. Warto natomiast do diety włączyć zieloną pietruszkę, bazylię i koper włoski. I koniecznie pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która wypłukują z organizmu toksyny. Poza tym zdrowo jest jeść posiłki częściej, ale mniejsze, bo kiedy żołądek jest przepełniony, to uciska na przeponę, a do przełyku uwalniają się soki trawienne, które wydzielają przykry zapach.
Cukrzyca
Nieprawidłowy poziom cukru powoduje powstanie tzw. kwasicy, a gazy o specyficznym zapachu acetonu pojawiają się w wydychanym powietrzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze