Sposoby na suchą skórę
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChociaż śnieg za oknem cieszy, zwłaszcza dzieci i zwolenników jazdy na nartach, to mroźne powietrze niestety do zimy zniechęca. Przyczyną jest wysuszanie się skóry na skutek chłodnego i suchego klimatu. Najlepiej byłoby się przenieść w ciepłe, słoneczne miejsce lub całkowicie wyłączyć ogrzewanie. Ale jest to niemożliwe, więc aby cieszyć się gładką, miękką skórą, należy radzić sobie domowymi sposobami.
Jak zapobiec wysuszaniu skóry?
po kąpieli nie wycieraj skóry zbyt dokładnie. Najlepiej jeśli pozostanie na niej odrobina wody, gdyż to sprawia, że skóra nie wysusza się i właśnie wtedy jest właściwie przygotowana do użycia mleczka czy kremu nawilżającego, który zapewni jej miękkość i elastyczność.nie zapominaj używać preparatów nawilżających po każdej kąpieli, gdyż zatrzymują one wodę, której brak powoduje wysuszenie skóry.aby skórę odpowiednio nawodnić, mocz ją codziennie w letniej wodzie przez około 15 minut.do nawilżenia skóry możesz użyć gotowych dostępnych w sklepach balsamów, kremów czy mleczek lub zastosować równie skuteczne i tanie preparaty natłuszczające. Może to być galaretka glicerynowa, olej roślinny słonecznikowy, z orzeszków ziemnych lub utwardzony tłuszcz. Są one bardzo bezpieczne, jednakże nie kuszą pięknym zapachem czy kolorowym opakowaniem. Poza tym są bardzo tłuste. przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem 2 szklanek zmielonych płatków owsianych.umiejętnie dobieraj mydło. Większość z nich zawiera ług, który podrażnia skórę, dlatego najlepsze są mydła przetłuszczone. Nie podrażniają skóry, a czynią ją delikatną i miękką. Nie jest wskazane także zbyt częste używanie mydła, gdyż jego nadmiar szkodzi skórze, wysusza ją.podczas mroźnych zimowych wieczorów, kiedy w mieszkaniu włączone jest ogrzewanie, warto pamiętać o nawilżaczu powietrza. Skuteczne jest również wlewanie wody do pojemników zamieszczanych na kaloryferach, wieszanie na nich mokrych ręczników czy otwieranie drzwi do łazienki podczas kąpieli.aby uniknąć wysuszenia skóry, dobrze byłoby obniżyć temperaturę w domu, gdyż skóra znacznie lepiej czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach. na szorstką i zwiotczałą skórę może się okazać skuteczna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem pół szklanki octu jabłkowego. Skóra stanie się jędrna i elastyczna. Taka metoda nie jest jednak wskazana, gdy na skórze znajdują się skaleczenia i rany.
Jaki krem jest najlepszy dla naszej cery zimą?
Krem musi być bogaty w składniki odżywcze. Powinien mieć gęstą konsystencję świadczącą o obecności niezbędnych substancji tłuszczowych. Stanowi to odpowiednią ochronę przed mrozem, wiatrem i utratą wilgoci.
Składniki kremu, które tworzą ochronną powłokę:
oleje roślinne, zwierzęce i mineralne,masło kakaowe i masło shea,ceramidy, woski,kwasy tłuszczowe,kwas hialuronowy,sole kwasów tłuszczowych.
Wychodząc zimą z domu, nie zapomnij nie tylko o nawilżeniu swojej skóry, ale także o ochronie ust, które zazwyczaj podczas mrozu pierzchną i pękają. Zadbaj także o uszy. Przed założeniem czapki tę część ciała także posmaruj kremem. Stopom oprócz ciepłego obuwia i grubych skarpet przyda się po męczącym dniu ciepła kąpiel z dodatkiem pokrzywy lub kory dębu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze