Cała prawda o witaminie D
11. Czym jest witamina D?
Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed cukrzycą, rakiem, chorobami serca oraz depresją? A jeśli dodatkowo pomagałaby zrzucić wagę? Dzisiejsze badania pokładają wielkie nadzieje w witaminie pochodzącej z reakcji skóry na promienie słoneczne, niektórych produktów żywieniowych oraz suplementów. To witamina D. Sprawdź, co o niej wiesz!
10. Witamina D wzmacnia kości
Wit. D ma decydujące znaczenie w utrzymaniu zdrowych kości, zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. Pomaga bowiem wchłaniać z pożywienia wapń. U dorosłych, dzienna dawka witaminy D oraz wapnia pomaga zapobiegać złamaniom i kruchym, łamliwym kościom. Dzieci potrzebują witaminy D, aby zbudować mocne kości oraz zapobiec krzywicy.
9. Witamina D a stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane występuje częściej na terenach, gdzie rzadziej świeci słońce. Przez wiele lat badacze dopatrywali się związku pomiędzy witaminą D, brakiem słońca a stwardnieniem rozsianym (SM) – autoimmunologicznym schorzeniem, które prowadzi do zniszczenia nerwów. Niektóre badania sugerują, że przyczyną SM może być gen, który prowadzi do zmniejszonej przyswajalności witaminy D.
8. Witamina D a otyłość
Badania wykazują, że ludzie cierpiący na otyłość mają zbyt małą ilość witaminy D w organizmie. Tłuszcz powoduje „uwięzienie” witaminy D, co czyni ją mniej przyswajalną. Nadal nie jest jasne, czy to otyłość powoduje spadek witaminy D w organizmie, czy jest na odwrót. Niektórzy dietetycy uważają, że suplementacja witaminy D przy niskokalorycznej diecie może pomóc osobom z otyłością w zrzuceniu wagi.
7. Niski poziom witaminy D a depresja
Witamina D pełni ważną rolę w rozwoju mózgu i jego funkcji. Niektóre badania pokazują, że duże dawki witaminy D mogą zmniejszyć objawy łagodnej depresji.
6. W jaki sposób słońce dostarcza witaminę D?
Większość ludzi czerpie witaminę D ze słońca. Kiedy promienie słoneczne docierają do skóry, organizm sam ją produkuje. Wystarczy przebywać na słońcu od 5 do 10 minut, aby organizm wyprodukował wystarczającą ilość tej witaminy.
5. Kiedy dostarczać witaminę D z pożywienia?
Zachmurzone dni, mała ilość światła w zimie, a także używanie kremów przeciwsłonecznych wpływają na brak dostatecznej ilości witaminy D. Również starsi ludzie oraz osoby o ciemniejszej karnacji nie produkują wystarczającej ilości witaminy D pod wpływem słońca. Eksperci radzą, by dostarczać wtedy witaminę D także z jedzenia oraz suplementów.
4. Gdzie znajdziesz witaminę D?
Choć nie ma wielu produktów bogatych w witaminę D, niektóre ryby stanowią wyjątek, i są to: miecznik, łosoś i makrela. Tuńczyk i sardynki również zawierają witaminę D, ale w znacznie mniejszych ilościach. Niewielkie ilości tej witaminy można znaleźć w żółtkach jajek, wołowinie, mleku oraz płatkach.
3. Rozpocznij dzień od witaminy D
Rozpocznij dzień śniadaniem, które zawiera odpowiednią ilość witaminy D. Wybierz takie produkty jak: mleko, mleko sojowe, sok pomarańczowy, płatki, chleb oraz jogurt.
2. Suplementy z witaminą D
Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D oprócz słońca jest pożywienie. Ale jeśli w twojej diecie brak jest produktów będących jej źródłem – wypróbuj suplementy. Większość multiwitamin zawiera 400 IU witaminy D.
1. Jak poznać, że cierpisz na niedobór witaminy D?
Jest wiele czynników, które mogą przyczynić się do niedoboru witaminy D w organizmie i są to:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze