Odżywki na masę mięśniową
ALICJA • dawno temuWbrew pozorom zażywanie suplementów diety nie daje gwarancji uzyskania szczupłego i silnego ciała. Piękna sylwetka to zasługa przede wszystkim zdrowej diety połączonej z regularnym treningiem. Suplementy mogą jedynie przyspieszyć pojawienie się pierwszych efektów treningu. Czy suplementy mają rację bytu? Dla kogo są przeznaczone? Czy można się bez nich obejść?
Suplementy na masę
Odżywki białkowe - z suplementacją białka należy uważać. Zbyt duża jego ilość może osłabić wydolność nerek. Dlatego najbezpieczniejszym źródłem tego budulca mięśni powinien być trening i dieta bogata w produkty zawierające białko (mięso, nabiał).
Kofeina - stawia organizm w stan gotowości, zwiększa koncentrację, szybkość oraz przyspiesza spalanie kwasów tłuszczowych. Z drugiej strony jej działanie jest krótkotrwałe i gdy tylko przestanie działać, może powodować uczucie wzmożonego zmęczenia. Poza tym działa moczopędnie, co przy intensywnym wysiłku nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Kreatyna - ma za zadanie zwiększenie siły i szybkości. Ponadto, kreatyna wiąże wodę i zatrzymuje ją w organizmie. W ten sposób prowadzi do pozornego przyrostu masy mięśniowej. Substancja ta jest syntetyzowana przez wątrobę i nerki, a jej nadmiar może doprowadzić do ich uszkodzenia. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów zawierających kreatynę: mięso wołowe, wieprzowe oraz ryby niż faszerowanie się sztucznymi odżywkami, które łatwo przedawkować.
HMB - czyli b-hydroksy-b-metylomaślan, który hamuje rozpad białek ustrojowych, co jest częste w przypadku sportów siłowych. Sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej oraz łagodzi skutki stresu.
Dla kogo suplementy?
Zadaniem suplementów jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, które wpływają na osłabienie kondycji i wydolności organizmu. Przydatne są wówczas, gdy dieta danej osoby z założenia jest dietą niedoborową, np. podczas odchudzania się. Intensywny trening wypłukuje wraz z potem wiele elektrolitów, dlatego podczas dużej aktywności zażywanie suplementów również bywa wskazane. Jednak przy umiarkowanym wysiłku i urozmaiconej diecie, suplementy wydają się być zbyteczne. Aby sobie nie zaszkodzić, lepiej skonsultować swoją decyzję o poszerzeniu diety o wybrane substancje z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze