Jak działają odżywki do paznokci? Rodzaje odżywek
ALEKSANDRA LIPIEC • dawno temu • 3 komentarzeOdżywki do paznokci są ratunkiem dla osób, które przez kiepską kondycję płytki paznokciowej i skórek nie mogą cieszyć się wymarzonym manicurem. Zapewniają błyskawiczną kurację regenerującą i są łatwe w aplikacji. Jaką odżywkę do paznokci wybrać? Podpowiadamy.
Odżywki do paznokci – właściwości, działanie, skład
Wśród odżywek do paznokci znajdują się produkty kosmetyczne należące do rozmaitych kategorii. Są to przede wszystkim bezbarwne lakiery, kremy, maseczki, żele, olejki i oliwki. Zarówno pod względem składu, jak i właściwości dostosowane są do rozwiązywania różnych problemów z paznokciami.
Odżywki wzmacniająco-odbudowujące zawierają przede wszystkim ceramidy i proteiny, czyli główne składniki budulcowe płytki. Wzbogacone są wapniem, keratyną, krzemionką i żelazem. Używanie takich odżywek zaleca się szczególnie po długotrwałym noszeniu paznokci żelowych czy akrylowych. Przywracają one spiłowanym płytkom odpowiednią grubość i zapobiegają łamaniu się paznokci.
Odżywki regenerująco-odżywcze przynoszą wzmocnienie naturalnie słabym i delikatnym paznokciom, które potrzebują porządnej dawki witamin oraz składników mineralnych. Znajdują się w nich przede wszystkim witaminy E, F, C, B5 i B7, a także składniki o właściwościach nawilżających. Rekomendowane są kobietom o bardzo wolno rosnących i mało wytrzymałych paznokciach.
Odżywki zmiękczające skórki są stworzone dla kobiet borykających się z problemem suchej cery i na co dzień mających styczność z wysuszającymi detergentami. Preparaty te intensywnie natłuszczają skórę wokół paznokci mieszanką emolientów (np. oleju z awokado i oleju ze słodkich migdałów), a tym samym zapobiegają przesuszaniu się i odstawaniu skórek. Takie odżywki do paznokci i skórek znacznie poprawiają wygląd całych dłoni.
Odżywki nabłyszczające pozwalają zachować zdrowy i piękny wygląd paznokciom, których płytka jest skłonna do matowienia. Wydłużają trwałość manicure'u i sprawiają, że lakier idealnie odbija światło.
Odżywki wygładzające płytkę uzupełniają ubytki na powierzchni paznokcia. Mogą zawierać keratynę, krzem i silikon. Chronią przed odwodnieniem, zmiękczają i neutralizują nierówności.
Odżywki zapobiegające obgryzaniu paznokci, czyli tzw. gorzkie paluszki, przez nieprzyjemny cierpki smak zniechęcają do trzymania palców w ustach. Wbrew pozorom są przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy nie mogą pozbyć się szkodliwego nawyku. Za smak odżywek przeciw obgryzaniu paznokci odpowiada benzoesan denatonium, czyli substancja figurująca w "Księdze rekordów Guinnessa" jako najbardziej gorzka na świecie.
Benzoesan denatonium nie szkodzi zdrowiu – w przeciwieństwie do formaldehydu, który znajduje się w wielu popularnych odżywkach. Może on doprowadzić do schorzenia zwanego onycholizą, czyli rozwarstwiania się paznokci i odstawania spodniej warstwy od łożyska. W wyniku onycholizy pod płytką paznokciową dochodzi do zakażenia. Wybierając preparat dla siebie, warto więc sięgać po odżywki do paznokci bez formaldehydu.
Stosowanie odżywek do paznokci – zalecenia
Odżywki do paznokci, mające silnie skoncentrowany skład, powinny być używane tak długo jak zaleca producent. Przedłużenie tego czasu może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Standardowa kuracja trwa zazwyczaj 2 lub 3 tygodnie. Jeśli chodzi o najczęściej stosowane odżywki w lakierze, ich nakładanie wygląda podobnie jak aplikacja lakieru do paznokci. Codziennie dodaje się kolejną warstwę, a po 3–4 dniach trzeba dokładnie oczyścić płytkę paznokciową i rozpocząć rozprowadzanie lakieru od nowa.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze