Masa makowa
KAROLINA • dawno temuWigilijne jedzenie zwykle kojarzymy z obowiązkową ilością dwunastu potraw, które powinny pojawić się na naszym świątecznym stole. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo zróżnicowane są wigilijne dania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o rodzinne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale dość duże zróżnicowanie regionalne mające miejsce w obrębie tradycji kulinarnej. Bez względu jednak na to, skąd pochodzimy, wskazać można szereg cech charakterystycznych dla świątecznej kuchni w całej Polsce. Po pierwsze obowiązkowo powinna pojawić się ryba w kilku postaciach. Najczęściej jest to karp i śledź. Obok nich wskazać trzeba na kapustę z grzybami obecną w pierogach, uszkach albo krokietach. Trudno także pominąć inny niezwykle istotny produkt, jakim jest mak. Wykorzystać go można do przygotowania wyśmienitych ciast, klusek, kutii bądź zupy makowej. Jak jednak zrobić masę makową, bez której wskazane dania nie mogą się obejść? Nie czekaj i już teraz przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o właściwościach maku i masy.
Właściwości maku
Piękne czerwone kwiaty o bardzo delikatnych listkach i czarne drobne ziarna – z takimi postaciami najczęściej kojarzymy mak. W ciągu roku znacznie rzadziej pojawia się w naszych potrawach, niż ma to miejsce w okresie świątecznym, kiedy dodajemy go do niemalże wszystkich deserów. Okazuje się jednak, że włączenie go do diety może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych. Otóż w tych niepozornych ziarenkach kryje się wiele substancji odżywczych, do jakich zaliczyć trzeba dużą dawkę tłuszczu, ale również białek i witamin. W maku występują witaminy C, A, E i z grupy B. Poza tym, jedząc go dość regularnie w postaci np. pieczywa z makiem, dostarczymy do naszego organizmu wystarczającą ilość wapnia i błonnika pokarmowego, tak ważnego dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Jakie jeszcze są właściwości maku? Okazuje się, że jest dużo prawdy w powiedzeniu „cisza jak makiem zasiał”. Te niepozorne ziarenka posiadają właściwości uspokajające, a nawet usypiające. Czas świąt natomiast to najlepsza okazja do tego, by sięgnąć po ciasto z masą makową. Brak czasu sprawia, że zamiast przygotować ją samodzielnie, sięgamy po masę makową w puszce. Jednak by przygotować idealną kutię, nie pozostaje nam nic innego, jak zrezygnować z masy makowej gotowej i samodzielnie zabrać się za jej zrobienie. Nie jest to takie trudne, choć wymaga odrobiny cierpliwości. Jak zrobić masę makową w domu? Wskazówki dotyczące przygotowywania mas makowych znajdziesz w dalszej części artykułu.
Przepis na masę makową
Do przygotowania masy makowej będziesz potrzebowała następujących składników:
- 2 szklanki maku,
- ½ szklanki miodu,
- 50 g masła,
- ½ szklanki rodzynek,
- ½ szklanki orzechów włoskich łupanych,
- 2 łyżki rumu,
- ½ szklanki skórki pomarańczowej kandyzowanej.
Sposób przygotowania:
Rodzynki należy zalać ciepłą wodą i pozostawić do namoczenia. Mak zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez około 25–30 minut na wolnym ogniu. Następnie należy odcedzić go na sicie i zmielić w maszynce. Kolejnym krokiem jest pokrojenie rodzynek, orzechów i skórki pomarańczowej na niewielkie kawałki. Na patelni rozgrzewamy masło i dodajemy do niego miód. Do tych produktów dodajemy następnie bakalie, które lekko podsmażamy. Ostatnim etapem tworzenia masy makowej jest dokładne wymieszanie wszystkich składników i dodanie rumu do smaku.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze