Łykamy je codziennie. W zbyt dużych ilościach poważnie szkodzą

Komu potrzebne są witaminy w pastylkach?

Kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze, palacze i ci, którzy niedawno przeszli operację - to tym grupom lekarze polecają dodatkowo łykać witaminy. Problem w tym, że najróżniejszych suplementów diety, pomagającym w najróżniejszych dolegliwościach, jest mnóstwo dla wszystkich. Eksperci alarmują więc: dla osób, które odżywiają się prawidłowo, suplementy mogą być szkodliwe.

Zdrowy człowiek, który je produkty pochodzenia roślinnego, chude mięso, produkty zbożowe i mleczne, oraz pije wodę, nie potrzebuje dodatkowego źródła witamin i pierwiastków.

Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie, np. C lub PP, nie wywołała negatywnej reakcji, bowiem zostaną one wydalone wraz z moczem. Groźny może być natomiast nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. przedawkowanie witaminy E może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym, a nadmiar witaminy A do odwapnienia kości.

Osoby zdrowe mogą zażywać preparaty z apteki, jeśli podejmują duży wysiłek fizyczny. Przed sięgnięciem po suplementy powinno się jednak ocenić sposób żywienia.

Musimy sprawdzić, czy wszystkie składniki występują w ilościach należnych, czy jakiegoś jest za mało. Jeśli tego nie wiemy, a na przykład wiemy, że nie lubimy czegoś jeść, nie jadamy, bo się odchudzamy, rezygnujemy, bo po tym się źle czujemy, to możemy na tej zasadzie, znając skład tych produktów, ocenić, czego nam brakuje  – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęcia: Shutterstock
 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ma najdłuższe nogi w kraju. Ludzie nie mogą oderwać od nich oczu Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr Dziecko wystawiło głodne psy na życiową próbę. Wszystko przez HERBATNIKA Pomysły na smakołyki z kaszy. Zapomnij, że do tej pory jej nie lubiłaś To nienarodzone dziecko klaszcze... podczas USG Ola Szwed pokazała jak ćwiczy z narzeczonym! DWA MIESIĄCE po porodzie Dramat modelki. Spadła z wybiegu podczas pokazu Jeana Paula Gaultiera Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor Aż 90 proc. Polaków cierpi na niedobory witaminy D Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych! SYN Grzegorza Ciechowskiego o KOLEKCJI inspirowanej stylem muzyka Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy