Łykamy je codziennie. W zbyt dużych ilościach poważnie szkodzą

Komu potrzebne są witaminy w pastylkach?

Kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze, palacze i ci, którzy niedawno przeszli operację - to tym grupom lekarze polecają dodatkowo łykać witaminy. Problem w tym, że najróżniejszych suplementów diety, pomagającym w najróżniejszych dolegliwościach, jest mnóstwo dla wszystkich. Eksperci alarmują więc: dla osób, które odżywiają się prawidłowo, suplementy mogą być szkodliwe.

Zdrowy człowiek, który je produkty pochodzenia roślinnego, chude mięso, produkty zbożowe i mleczne, oraz pije wodę, nie potrzebuje dodatkowego źródła witamin i pierwiastków.

Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie, np. C lub PP, nie wywołała negatywnej reakcji, bowiem zostaną one wydalone wraz z moczem. Groźny może być natomiast nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. przedawkowanie witaminy E może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym, a nadmiar witaminy A do odwapnienia kości.

Osoby zdrowe mogą zażywać preparaty z apteki, jeśli podejmują duży wysiłek fizyczny. Przed sięgnięciem po suplementy powinno się jednak ocenić sposób żywienia.

Musimy sprawdzić, czy wszystkie składniki występują w ilościach należnych, czy jakiegoś jest za mało. Jeśli tego nie wiemy, a na przykład wiemy, że nie lubimy czegoś jeść, nie jadamy, bo się odchudzamy, rezygnujemy, bo po tym się źle czujemy, to możemy na tej zasadzie, znając skład tych produktów, ocenić, czego nam brakuje  – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęcia: Shutterstock
 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko? Nie tylko. Nadmierna higiena jest przyczyną wielu chorób SEKS KAMERKI. Tak Polacy zarabiają na życie. Wśród nich samotne matki i młode małżeństwa Polski Spiderman zamienił się w MIKOŁAJA i obdarował bezdomnych! Twoje dziecko NIE CHCE JEŚĆ? Tym objawia się przerażająca choroba EDYTA GÓRNIAK płacze. "Nie wiem jak, ale muszę nagrać płytę" DZIEŃ Z ŻYCIA młodej matki. Pod koniec dnia dom wyglądał jeszcze GORZEJ Louis Hamilton zagrał w paintballa z PÓŁNAGIM KOLEGĄ! Strzelał do jego pośladków Średnio 5 kilogramów TOKSYN I ZŁOGÓW w ludzkim organizmie. Jak się ich pozbyć? Kiedy jest najlepszy czas na seks? U kobiet i mężczyzn wygląda to inaczej Skuteczny sposób, jak uchronić się przed kosztownymi SMS-ami Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor