Łykamy je codziennie. W zbyt dużych ilościach poważnie szkodzą

Komu potrzebne są witaminy w pastylkach?

Kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze, palacze i ci, którzy niedawno przeszli operację - to tym grupom lekarze polecają dodatkowo łykać witaminy. Problem w tym, że najróżniejszych suplementów diety, pomagającym w najróżniejszych dolegliwościach, jest mnóstwo dla wszystkich. Eksperci alarmują więc: dla osób, które odżywiają się prawidłowo, suplementy mogą być szkodliwe.

Zdrowy człowiek, który je produkty pochodzenia roślinnego, chude mięso, produkty zbożowe i mleczne, oraz pije wodę, nie potrzebuje dodatkowego źródła witamin i pierwiastków.

Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie, np. C lub PP, nie wywołała negatywnej reakcji, bowiem zostaną one wydalone wraz z moczem. Groźny może być natomiast nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. przedawkowanie witaminy E może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym, a nadmiar witaminy A do odwapnienia kości.

Osoby zdrowe mogą zażywać preparaty z apteki, jeśli podejmują duży wysiłek fizyczny. Przed sięgnięciem po suplementy powinno się jednak ocenić sposób żywienia.

Musimy sprawdzić, czy wszystkie składniki występują w ilościach należnych, czy jakiegoś jest za mało. Jeśli tego nie wiemy, a na przykład wiemy, że nie lubimy czegoś jeść, nie jadamy, bo się odchudzamy, rezygnujemy, bo po tym się źle czujemy, to możemy na tej zasadzie, znając skład tych produktów, ocenić, czego nam brakuje  – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęcia: Shutterstock
 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada Polski kabaret PARODIUJE CONCHITĘ WURST! Pyszne BUŁECZKI z dodatkiem naturalnej witaminy C Joga śmiechu wyleczy Twoje ciało i duszę. Wystarczy 10 minut dziennie Idealny trening dla zapracowanych. 4 minuty, 3 razy w tygodniu, a efekt zaskakujący! KSZTAŁT BRWI pomoże wyszczuplić twarz. Jak je modelować? To one będą królowały w tym sezonie. Wraca moda sprzed lat Kim Kardashian i Kanye West PRZED ŚLUBEM Rewolucyjna metoda odchudzania. Potrzebujesz jedynie… ścierek kuchennych BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci Strona internetowa pokaże, jak BĘDZIESZ WYGLĄDAŁ ZA 20 LAT! Natalia ma 16 lat i wynalazła sposób na korekcję PŁASKOSTOPIA