Witaminy dla kobiet
KAROLINA • dawno temuO tym, że trzeba jeść dużo witamin, przekonywane jesteśmy już od najmłodszych lat, bo jaki inny argument mógłby nakłonić małe dziecko do zjedzenia znienawidzonego szpinaku? Wraz z dorastaniem często zapominamy, że aby nasza dieta była zdrowa, koniecznie trzeba ją urozmaicać i nierzadko sięgać po mało lubiane przez nas, choć niewątpliwie zdrowe i potrzebne nam produkty. Sprawy nie ułatwia fakt, że często brak nam czasu na zaplanowanie, a tym bardziej na przyrządzenie posiłku. Przyczynia się to do sięgania po jedzenie na wynos lub w lepszym wypadku – do korzystania z półproduktów. Skutkiem takiego postępowania jest słabnący stan zdrowia i pogarszające się samopoczucie. Wskazać tu trzeba także braki w wiedzy, bo część z nas po prostu nie wie, jakie witaminy są dla niej szczególnie ważne i które objawy sygnalizują ich niedobór. Zacznij właściwie dbać o swoje ciało i dowiedz się, jakie witaminy i minerały powinny być przez kobiety przyjmowane.
Witaminy i minerały dla kobiet
Już pierwsze przytoczone z życia przykłady dają nam znać, że inne jest zapotrzebowanie na witaminy i minerały dla kobiet, a inne na przykład dla niemowlęcia, dziecka albo dorosłego mężczyzny. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że noworodek nie może i nie powinien jeść tego, co spożywa na obiad fizycznie pracujący mężczyzna. Różnice dotyczące trybu życia, płci, stanu zdrowia albo wieku muszą być uwzględniane w trakcie planowania diety. Tak więc są one niezbędnym elementem stanowiącym o zapotrzebowaniu na witaminy. Suplementy dla kobiet są specyficzną grupą produktów, bowiem to właśnie one są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb związanych chociażby z cyklem menstruacyjnym. Istnieje pewien stały zestaw witamin dla kobiet, który dostarcza określoną ilość składników.
Witamina A oddziałuje nie tylko na sprawność narządu wzroku, lecz także wpływa na elastyczność naszej skóry, podobnie jakwitamina E wzmacniająca również układ krwionośny. Bardzo ważna dla naszych kości jest witamina D, bo to ona umożliwia wchłanianie przez nasz organizm wapnia. Niebagatelne znaczenie ma także rodzina witamin z grupy B. Mają one szerokie działanie, ponieważ obejmuje ono różne układy, jak na przykład nerwowy albo krwionośny. To zaliczana do nich witamina B6 pomaga nam zniwelować zespół napięcia przedmiesiączkowego. Kobietom niezbędna jest także chyba najbardziej popularna spośród witamin witamina C. Słusznie przyjmujemy ją, kiedy jesteśmy przeziębieni, bo to właśnie ona wspomaga układ odpornościowy, lecz niewiele z nas wie, że odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej. Należy także wspomnieć o ważnej roli soli mineralnych, z jakich największe znaczenie ma wspomniany już wapń, a także wypłukiwany przez picie nadmiernej ilości kawy i palenie papierosów magnez, a także sód. Mikro- i makroelementy są ważne, bowiem to one stanowią budulec organizmu, a także regulują jego prawidłowe funkcjonowanie. Znając już podstawowe informacje o witaminach, warto zastanowić się, jakie są najlepsze witaminy dla kobiet.
Najlepsze witaminy dla kobiet
Mówiąc o kobietach, trzeba nieco uściślić dla potrzeb niniejszego artykułu wskazane pojęcie. Przyczyną tego jest fakt, że ciało płci pięknej w trakcie życia ulega różnym przeobrażeniom, związanym chociażby z urodzeniem dziecka. Różne zatem będą witaminy dla kobiet w ciąży i zestawy tych składników pożywienia przeznaczone dla pań w trakcie menopauzy. Co więcej, kluczem do zaspokojenia zapotrzebowania naszego organizmu na witaminy i minerały jest dokładne przeanalizowanie naszej diety, objawów niedoboru poszczególnych składników w porównaniu do zalecanego zgodnie z naszym wiekiem i stanem zdrowia przeciętnego zapotrzebowania. Może na przykład okazać się, że pomimo większego zapotrzebowania na daną witaminę w trakcie ciąży nie będziemy musiały przyjmować suplementów, ponieważ wystarczającą jej ilość dostarczamy sobie w pożywieniu. Należy także przestrzec przed panującą modą na przyjmowanie wszelkiego rodzaju suplementów. Sięgamy po nie, nie zwracając uwagi na zalecany sposób użycia ani na ilość występujących tam witamin i minerałów. Równie groźna dla zdrowia może być zarazem awitaminoza, jak i jej przeciwieństwo – hiperwitaminoza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze