Moc owoców
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuJesteś tym, co jesz. Jeśli chcesz być piękna i zdrowa, lepiej nie licz na sztuczne kuracje, tylko właściwie się odżywiaj. Dietetycy, pracując nad idealną dietą, coraz częściej dowodzą, że powinna ona zawierać moc owoców. To cenne źródło witamin, minerałów i substancji bioaktywnych.
Jesteś tym, co jesz. Jeśli chcesz być piękna i zdrowa, lepiej nie licz na sztuczne kuracje, tylko właściwie się odżywiaj. Tradycyjna polska kuchnia opiera się głównie na wieprzowinie i ziemniakach. Podstawą diety nie powinny być tego typu produkty, które w zasadzie nie dają organizmowi nic poza energią najczęściej odkładaną w talii i biodrach. Dietetycy, pracując nad idealną dietą, coraz częściej dowodzą, że powinna ona zawierać moc owoców. To cenne źródło witamin, minerałów i substancji bioaktywnych.
W prawidłowej diecie liczy się różnorodność. To ona jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla zachowania właściwej równowagi codziennie powinnaś jeść: produkty mleczne (jogurt, ser, mleko, twaróg), proteiny (drób, czerwone mięso, jaja, ryby, skorupiaki), skrobię (ryż, ziemniaki, pełnoziarniste pieczywo, makaron lub suszone owoce) i kilka różnych owoców lub warzyw w pięciu porcjach. Porcja to na przykład trzy łyżki sparzonych warzyw i jeden średniej wielkości owoc. Warzywa i owoce należy jeść w ciągu całego dnia, ale nie na raz, tylko o różnych porach, w małych porcjach.
Lato w pełni. Skorzystaj z daru natury, jakim są owoce. W piramidzie żywieniowej wraz z warzywami zajmują one ważne miejsce. Owoce to twoje lekarstwo i istotny element diety. Ich codzienne spożycie w ilości od 400 do 800 gramów zmniejsza prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. Wartościowa dieta, w której dużą rolę odgrywają owoce, zapobiega też innym plagom cywilizacyjnym: cukrzycy, otyłości, osteoporozie i chorobom układu krążenia. Jedzenie owoców kilka razy dziennie w niewielkich porcjach wydłuża życie. Zjadaj je na surowo, dokładnie umyte. Wybierz z poniższej listy lub skomponuj własną dietę owocową.
Awokado mylone często z warzywem, jest gruszkowatym owocem. Jest lekkostrawne. Dobrze zjadać je przed planowaną ciążą, bo zawiera kwas foliowy. W jego skład wchodzą kwasy: pantotenowy, adenylowy, orotowy i askorbinowy oraz mikroelementy: magnez, miedź, żelazo, wapń i potas. Niepolecane jest w diecie odchudzającej, bo ma aż 200 kcal i 30 g tłuszczu w 100 g. Jest to jednak bardzo zdrowy owoc. Dosłownie kopalnia witamin: A, B1, B2, B6, B12, E, D, C i K. Ma właściwości upiększające. Właśnie z tych powodów było wykorzystywane przez Majów i Azteków na przykład do wygładzania skóry. Wytwarzano z niego olej, którym smarowano ciało. Olej chronił przed wysuszającą działalnością wiatru. Podobne działanie ma oliwa z oliwek.
Grejpfruty to ukochane owoce wszystkich kobiet, bo wysmuklają sylwetkę. W ich miąższu jest błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu, oraz pektyny usprawniające trawienie. Znajdziesz w nich dawkę kwasu foliowego, dlatego ich jedzenie polecane jest zwłaszcza przed ciążą. O zdrowie komórek organizmu dbają zawarte w grejpfrutach flawonoidy, terpeny i limonoidy. Owoców nie obieraj dokładnie. Sporo wartościowych składników, a zwłaszcza witamin jest w białej skórce. Sokiem grejpfrutowym popijaj czerwone mięso, wtedy zawarte w nim żelazo jest lepiej przyswajalne.
Jabłka poprawiają stan płuc, zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów i ryzyko chorób serca. Chronią przed wpływem złego cholesterolu. Dostarczają błonnika, który usprawnia trawienie. Zjadaj je ze skórką, bo zawarta tuż pod nią witamina C obroni skórę przed przedwczesnym starzeniem. Witamina młodości niszczy wolne rodniki, a także zapobiega powstawaniu siniaków na ciele. Zawarte w jabłku witaminy z grupy B poprawiają wygląd włosów i paznokci. Potas dba o serce, bor pomaga budować mocne kości i pozwala lepiej wykorzystać energię z pożywienia, magnez koi nerwy, fosfor reguluje przemianę materii, wzmacnia zęby i dodaje witalności. Wybieraj czerwone. Zawarte w skórce czerwonego jabłka antocyjany są naturalnym antybiotykiem.
Jagody walczą z „pajączkami” - dzięki dużej zawartości witaminy A i C stanowią naturalną ochronę naczyń krwionośnych i skóry. Pomagają w mikrocyrkulacji i wzmacnianiu naczyń włosowatych – także oczu, więc wpływają korzystnie na wzrok. Zjadając je regularnie, walczymy z żylakami, pękającymi naczynkami, rumieniem. Niepolecane są osobom z nadwrażliwością jelit i cierpiącym na zaparcia, ponieważ działają przeciwbiegunkowo.
Kiwi nazywane jest inaczej owocem młodości, bo zawiera dużą dawkę witaminy C i E. Ten owoc bierze więc czynny udział w walce z procesem starzenia. Między innymi chroni przed upływem czasu mózg, płuca i oczy. Bogaty w witaminy z grupy B dba o włókna nerwowe. Jeśli palisz, powinnaś zjadać jeden owoc kiwi dziennie. Jeśli unikasz tytoniu, wystarczy ci jeden owoc tygodniowo.
Mango przedłuża młodość. Dostarcza dzienną dawkę żelaza. Zawiera sporo beta-karotenu, naturalnego samoopalacza. Tropikalny owoc jest więc odpowiedni właśnie na tę porę roku, gdy odkrywamy więcej ciała i spędzamy urlop w bikini. Mango ma także inne właściwości odżywcze – zawiera regulujący pracę jelit i wspomagający odchudzanie błonnik. Jest drogocennym eliksirem młodości, bo zawiera witaminy Ci E, które bronią przed atakiem wolnych rodników. Owoce mango chronią skórę, mózg i mięśnie przed przedwczesnym starzeniem.
Morele zawierają sporo żelaza i witaminy A, wapnia, potasu i fosforu. Poprawiają pamięć i dbają o wzrok. Powinnaś je jeść przy dużych niedoborach żelaza i podczas odchudzania, by nie zachorować na anemię.
Orzechy przeciwdziałają miażdżycy i nowotworom. Zawierają substancje hamujące nieprawidłową przemianę białek. Są źródłem witaminy E. Można je wziąć ze sobą na plażę i chrupać, bo chronią skórę przed słońcem i opóźniają proces starzenia. Niepolecane w za dużych ilościach – są ciężkostrawne i wysokokaloryczne.
Porzeczki to skarbnica wielu witamin, między innymi C, B, E, H, K i P. Wzmacniają naczynia krwionośne, przeciwdziałają żylakom. Są dobre dla osób, które mają częste krwotoki z nosa. Czarne zawierają dwa razy więcej witaminy C, magnezu, fosforu i potasu niż czerwone czy białe porzeczki. Ich pektyny i garbniki działają przeciwbiegunkowo. Porzeczki są bogate w wapń, żelazo, miedź, bor, cynk i mangan.
Śliwki dostarczają witamin, które chronią komórki przed atakiem wolnych rodników, czyli A i E. Są bogate w potas, magnez, sód i fosfor. Mają też komplet dbających o skórę i włosy witamin z grupy B. Jedzenie śliwek polecane jest zwłaszcza w niedoborach żelaza, na przykład wspomagająco w leczeniu anemii. Zawarty w śliwce błonnik usprawnia trawienie. Sok ze śliwek lub śliwki suszone likwidują zaparcia. Surowe są mniej kaloryczne – 100 g to 45 kcal, 100 g suszonych to już ponad 100 kcal. Wybieraj zwłaszcza te bardzo ciemne. Jest w nich więcej flawonoidów chroniących przed nowotworami i chorobami serca i szkodliwym działaniem słońca. Śliwki możesz jeść razem z mięsem. Taki posiłek utrzymuje bowiem lepsze pH w organizmie.
Jemy za dużo, za tłusto i za słodko. Na szczęście co roku zwolenników owoców przybywa. Warto się do nich przyłączyć, by żyć dłużej i rzadziej uskarżać się na różne dolegliwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze