Jak benzyna wpływa na zachowanie?
PAULA • dawno temuOkazuje się, że nie tylko skandalicznie wysokie ceny mogą wzbudzać naszą złość na stacjach benzynowych. Najnowsze badania wykazały bowiem, że również zapach paliwa może być przyczyną naszego zdenerwowania. Wyniki badań opublikowanych w „BMC Physiology” odkryły, że ekspozycja szczurów na wyziewy z paliw samochodowych powodowała u nich wzrost agresji.
W trakcie badań analizowano wpływ zapachu benzyny na emocje szczurów. Naukowcy pragnęli zbadać, czy istnieje jakiś związek międzywdychaniemtakich oparów, a zmianą zachowania u człowieka. —Każdego dnia miliony osób mają styczność z zapachem benzyny — nie tylko w trakcie tankowania na stacjach benzynowych, ale także w czasie jazdy samochodem bądź stania w korkach. Byliśmy ciekawi, czy istnieje jakiś związek między ilością wdychanych oparów a zachowaniem człowieka — mówi Amal Kinawy z Cairo University.
W trakcie badań wykazano, że ekspozycja szczurów na każdy typ benzyny powodowała wzrost agresywnego zachowania (pozycja do ataku, atakowanie innych szczurów) w porównaniu z grupą, której podawanoczyste powietrze.
Analiza mózgów szczurów po zakończeniu badań wykazała znaczące różnice w każdej z trzech grup eksperymentalnych (wyziewy benzyny ołowiowej, bezołowiowej oraz czyste powietrze). Stwierdzono, że ekspozycja szczurów na wyziewy benzyny bezołowiowej spowodowała uszkodzenia mózgu w wyniku zwiększonego działania wolnych rodników.
Zmienił się także poziom neuroprzekaźników wkorze mózgowej w porównaniu z grupą, której podawano jedynie czyste powietrze. Zmiana ta niekorzystnie wpływała na ich zachowanie. —Wysoka agresja, może stać się kolejnym poważnym problemem rasy ludzkiej, która nieustannie wystawiana jest na zanieczyszczone powietrze, na różnego rodzaju wyziewy i opary z rur wydechowych samochodów — konkluduje Amal Kinawy.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze