Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy

Mobbing to działania wymierzone w stosunku do pracownika lub przeciw niemu, które polegają na długotrwałym i uporczywym nękaniu.

Nieuzasadniona krytyka, podważanie kompetencji i niewybredne docinki? Nie łudź się – to już mobbing.

Mobbing to działania wymierzone w stosunku do pracownika lub przeciw niemu, które polegają na długotrwałym i uporczywym nękaniu. Mają one doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości oraz przydatności zawodowej danej osoby, ośmieszyć ją, poniżyć, a także wyeliminować ze środowiska pracy bądź przynajmniej wyizolować – wyjaśnia Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej.

Ofiarą mobbingu padają najczęściej ludzie bardzo wrażliwi, emocjonalni i podatni na stres, np. z powodu trudnej sytuacji rodzinnej czy materialnej. Na ten rodzaj przemocy psychicznej narażeni są również pracownicy, którzy wykryli w firmie nieprawidłowości, a następnie je zgłosili, oraz osoby zdolne i ambitne, szybko pnące się po szczeblach kariery.

Jak radzić sobie z mobbingiem? - Trzeba być asertywnym i nie pozwalać przekraczać swoich granic – mówi adwokat. Na pewno nie powinno się pozostawać biernym i godzić na dalszy samodzielny rozwój sytuacji. O swoim problemie należy porozmawiać z innymi zatrudnionymi osobami, zwłaszcza działem kadr, lub pracodawcą. Dobrze, jeśli w firmie wprowadzono procedurę antymobbingową, dzięki której pracownik wie, co zrobić, kiedy jest szykanowany. Po pomoc można zgłosić się też do instytucji zajmujących się ofiarami mobbingu i do Państwowej Inspekcji Pracy. 

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Pomysły na smakołyki z kaszy. Zapomnij, że do tej pory jej nie lubiłaś "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach Urszula Radwańska bez bielizny na uroczystej gali Wimbledonu! Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć PORÓD będzie łatwiejszy, a seks przyjemniejszy. Wystarczą 3 kwadranse w tygodniu Wegetarianizm przyczyną BEZPŁODNOŚCI Średnio 5 kilogramów TOKSYN I ZŁOGÓW w ludzkim organizmie. Jak się ich pozbyć? MATYLDA DAMIĘCKA uczy makijażu! Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie