Cierpi na nią ok. 230 tys. Polaków. Naukowcy wreszcie wiedzą, jak ją leczyć

25 lat po wykryciu wirusa powodującego żółtaczkę typu C, pojawiły się nowe leki.

Mowa o najnowszych lekach, które dają szanse chorym, cierpiącym na wirusowe zapalenie wątroby typu C, czyli "żółtaczkę", na całkowite wyleczenie. Tym samym istnieje możliwość, by w zupełności wyeliminować wirusa HCV, który tę chorobę wywołuje.

- Po pierwsze, musimy zahamować generowania nowych zakażeń. Po drugie, musimy w odpowiednim momencie zdiagnozować pacjentów, jeżeli nie wyjdziemy z systemowym badaniem przesiewowym, to pacjenci przyjdą do nas za późno. Po trzecie, musimy oczywiście udostępnić leki, a dysponujemy takimi o bardzo wysokiej skuteczności, nawet 90–100 proc. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć populację osób zakażonych i pozbyć się wirusa HCV – mówi prof. Waldemar Halota z Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

Jeszcze do niedawna skuteczność większości terapii, oceniana była między 50 a 70 proc. trwałych wyleczeń. Te leki, które dają niemal 100 proc. skuteczności, są niestety bardzo drogie.

Krzysztof Łanda, prezes zarządu Fundacji Watch Health Care, ma nadzieję na "scenariusz maksimum", który zakłada stworzenie "narodowego programu" leczenia WZW C. - Wtedy oczywiście musimy zadbać o to, żeby wykryć jak najwięcej osób, które mają tego wirusa we krwi, a potem zaoferować im skuteczne leczenie – mówi dr Łanda.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Szyk na stoku to nie wszystko. Kilka rad, co spakować na ferie Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Dzięki niej zachowasz młodość i figurę. Ile dobra ma w sobie kukurydza? Sexy bielizna dla katoliczek? "Trzeba podobać się duchowo i po ludzku" Odchudzasz się, jesz w biegu? Narażasz się na groźne niedobory witamin Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy Niewygodne szpilki? Posłuchaj rad stylistki Nie daj się oszukać. Produkty PEŁNOZIARNISTE nie zawsze zdrowe Najgorsze pozycje dla KRĘGOSŁUPA. Pozostajemy w nich przez większość doby Holland o pracy nad "House of Cards". Są minusy Urządź sobie domowe SPA. Cztery pomysły na piękne włosy i skórę Dziecko na sprzedaż. Przez lukę w prawie kwitnie podziemie adopcyjne W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Naturalny sposób na zwiększenie POTENCJI SEKSUALNEJ Ulubiony napój na zimowe wieczory. Poprawi humor i rozgrzeje Naturalny lek. Łagodzi kaszel, wzmacnia odporność, leczy wrzody Wstydliwy nowotwór. Dotyka aż 10 TYSIĘCY mężczyzn rocznie Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach Oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają leczenie RAKA. Zastąpią tradycyjną medycynę? Idealne ciastka na deszczowe wieczory. 4 składniki i gotowe Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Tatuował ją BYŁY chłopak. Tego nie przewidziała...