Cierpi na nią ok. 230 tys. Polaków. Naukowcy wreszcie wiedzą, jak ją leczyć

25 lat po wykryciu wirusa powodującego żółtaczkę typu C, pojawiły się nowe leki.

Mowa o najnowszych lekach, które dają szanse chorym, cierpiącym na wirusowe zapalenie wątroby typu C, czyli "żółtaczkę", na całkowite wyleczenie. Tym samym istnieje możliwość, by w zupełności wyeliminować wirusa HCV, który tę chorobę wywołuje.

- Po pierwsze, musimy zahamować generowania nowych zakażeń. Po drugie, musimy w odpowiednim momencie zdiagnozować pacjentów, jeżeli nie wyjdziemy z systemowym badaniem przesiewowym, to pacjenci przyjdą do nas za późno. Po trzecie, musimy oczywiście udostępnić leki, a dysponujemy takimi o bardzo wysokiej skuteczności, nawet 90–100 proc. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć populację osób zakażonych i pozbyć się wirusa HCV – mówi prof. Waldemar Halota z Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

Jeszcze do niedawna skuteczność większości terapii, oceniana była między 50 a 70 proc. trwałych wyleczeń. Te leki, które dają niemal 100 proc. skuteczności, są niestety bardzo drogie.

Krzysztof Łanda, prezes zarządu Fundacji Watch Health Care, ma nadzieję na "scenariusz maksimum", który zakłada stworzenie "narodowego programu" leczenia WZW C. - Wtedy oczywiście musimy zadbać o to, żeby wykryć jak najwięcej osób, które mają tego wirusa we krwi, a potem zaoferować im skuteczne leczenie – mówi dr Łanda.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

„Kochani rodzice, przyślijcie pieniądze”. Co zrobić, gdy dziecko wydało wszystko na wakacjach? Jemy jej więcej niż kiedyś. Ta żywność ZMIENIA METABOLIZM i powoduje otyłość Pogrubiający nie dla wszystkich. Jaki TUSZ DO RZĘS wybrać? Wykorzystał brak prądu, by uciec od świeżo poślubionej żony Siedmioletnia dziewczynka z Surinamu uczy polskie dzieci tolerancji Częsty błąd posiadaczek cery tłustej. Wybierają niewłaściwy KREM Oto nowa piramida żywieniowa. To, co było niepolecane, teraz jest podstawą diety Idealne ciastka na deszczowe wieczory. 4 składniki i gotowe Zrobiła facetom dowcip. Tego się NIE SPODZIEWALI! Pomaga rodzić i zna prawa kobiet w ciąży. Kim jest DOULA? BADACZE MÓZGU zapowiedzieli, że wyleczą niewidomych i sparaliżowanych „Light” nie znaczy zdrowy. Mniej cukru czy tłuszczu to więcej chemii