Polacy nie wiedzą, jak się odchudzać?
REDAKCJA • dawno temuPolacy nie wiedzą, jak się odchudzać? Jak wynika z badania „Polacy na diecie”, większość respondentów nie potrafiła prawidłowo wytłumaczyć znaczenia terminu "dieta".
Polacy nie wiedzą, jak się odchudzać? Jak wynika z badania „Polacy na diecie”, większość respondentów nie potrafiła prawidłowo wytłumaczyć znaczenia terminu "dieta".
Badania wskazują, że polskie społeczeństwo tyje w coraz szybszym tempie. Nadwagę ma już 60 proc. Polaków, na otyłość choruje natomiast 27 proc. Prawie połowa usiłuje sama walczyć z nadmiarem kilogramów. W czasie diety większość Polaków wyklucza z codziennego jadłospisu produkty o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Popełniają jednak liczne błędy: rezygnują ze śniadań, jadają nieregularnie, wykluczają wartościowe produkty takie jak kasze czy pieczywo razowe.
— W diecie ważna jest różnorodność produktów. Wykluczanie jakiejś konkretnej grupy, np. mięsa, nabiału, szeroko pojętych węglowodanów, nie ma korzystnego wpływu na zdrowie. Musimy zdawać sobie sprawę, że każda zmiana jest dożywotnia. Nie ma produktów zakazanych — wszystko zależy od częstotliwości ich spożycia — mówi prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Jak wskazują wyniki badania „Polacy na diecie” zrealizowanego przez SW Research dla kampanii Zarządzanie Kaloriami, aż 44% ankietowanych było na diecie mającej na celu zmniejszenie masy ciała.
Spośród osób, które próbowały w swoim życiu przynajmniej jednej diety odchudzającej, najwięcej wykluczyło produkty o wysokiej zawartości cukru (42%) i wysokiej zawartości tłuszczu (40%). 37% ankietowanych próbowało liczyć kalorie i ograniczać produkty wysokokaloryczne, tak by zmieścić się w dziennym limicie spożywanej energii. Na kolejnych miejscach znalazło się bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu (35%) i włączenie dodatkowej aktywności fizycznej przez co najmniej godzinę, dwa razy w tygodniu (34%).
Będąc na diecie, 16% ankietowanych spożywa produkty typu light, tyle samo korzysta z jadłospisu przygotowanego przez dietetyka. 13% ankietowanych przyznało się do przyjmowania preparatów wspomagających odchudzanie. Najmniej, bo tylko 6% badanych spożywa gotowe dania zamówione z cateringu typu „fit”.
W badaniu dla Kampanii Zarządzanie Kaloriami ankietowani deklarowali również, jak często jedzą poszczególne posiłki. Najlepiej jest, jeśli chodzi o jedzenie ciepłych posiłków – 77% deklaruje, że jada je codziennie. Tylko trochę gorzej wypadły śniadania – najważniejszy posiłek dnia je codziennie 75% ankietowanych. Niestety, zdecydowanie za mało pijemy – tylko nieco ponad połowa Polaków (54%) wypija codziennie właściwą liczbę płynów. Jadamy nieregularnie: tylko 44% deklaruje, że codziennie jada regularne posiłki, co 3–4 godziny. Aż 61% co najmniej kilka razy w tygodniu dojada między posiłkami.
– Regularne spożycie posiłków powoduje, że odczuwamy sytość i głód w określonym czasie, modulujemy czynność mózgu do tego, kiedy mamy spożywać posiłek. Jeżeli jemy od przypadku do przypadku, tracimy fizjologiczne poczucie głodu, co powoduje, że jemy na wszelki wypadek: bo mamy czas, bo akurat coś jest pod ręką, a nie dlatego, że rzeczywiście czujemy głód – mówi prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
Zobacz też:
5 prostych zasad na utrzymanie dobrej formy
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze