Zachowanie dziewczynek a bisfenol A
URSZULA ROGALSKA • dawno temuNajnowsze badania opublikowane w „Environmental Health Perspectives” sugerują związek pomiędzy bisfenolem A (BPA) a zachowaniem ludzi. Dziewczynki wystawione na wysokie działanie BPA są bardziej agresywne i nadpobudliwe. – Prawie wszystkie kobiety, które brały udział w badaniu, miały podwyższony poziom BPA przynajmniej w jednym z testów, co było powiązane z zachowaniem dziewczynek – powiedział autor badań Joe Braun, epidemiolog z Gillings School of Global Public Health at the University of North Carolina at Chapel Hill.
Nie wszyscy zgadzają się jednak z wnioskami badań. – Tego typu badania nie są w stanie określić przyczyny i skutków, tylko powiązanie. W artykule autorzy sami piszą, żewyniki powinny być traktowane dosyć ostrożnie– zauważa Steven Hentges, dyrektor wykonawczy American Chemistry Council, firmy reprezentującej przemysł chemiczny.
BPA to związek organiczny należący do rodziny fenoli. Używa się go do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów (głównie poliwęglanów), polieterów (polisulfony), żywic epoksydowych, jako przeciwutleniacza w środkach spożywczych i kosmetycznych, również wykorzystywany jest do produkcji niektórych wysokojakościowych przezroczystych plastików (np. butelek do karmienia niemowląt) i jest składnikiem żywic wyścielających większość metalowych puszek do przechowywania żywności. Według US National Institute of Environmental Health Science ludzie mają najczęściej kontakt ze związkiem poprzez pożywienie, do którego może on przenikać z pojemników.
Badania na zwierzętach pokazały związek pomiędzy BPA a niekorzystnym wpływem na neurorozwój u płodu i niemowlaków.
W aktualnych badaniach uczestniczyło 249 ciężarnych kobiet z Cincinnati. Próbki ich moczu pobrano w 16. i 26. tygodniu ciąży i 24 godziny po porodzie. 99% kobiet przynajmniej w jednej próbce moczu miało znaczący poziom BPA. Zachowanie dzieci było obserwowane przez rodziców przez dwa lata – wypełniali oni standardowe kwestionariusze.
Po uwzględnieniu różnych czynników naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że BPA powiązane jest z zachowaniem odbiegającym od normy.Jednakże kiedy przyjrzeli się wynikom z podziałem na płeć, zauważyli powiązanie pomiędzy specyficznym zachowaniem dziewczynek a BPA. Braun nie wie, dlaczego pojawiła się taka zależność i jaki biologiczny mechanizm mógłby być za to odpowiedzialny.
Źródło: [url=http://medycyna24.pl/zachowanie-dziewczynek-a-bisfenol-a ]medycyna24.pl[/url]
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze